Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Alicja Zboińska

Doradcy ZUS już pracują

Doradcy ZUS już pracują Fot. Grzegorz Gałasiński
Alicja Zboińska

Od poniedziałku 40 doradców emerytalnych ZUS służy pomocą mieszkańcom naszego regionu. Dziennie każdy z nich przyjmuje nawet sto osób i wylicza dla nich przyszłą emeryturę.

W całym województwie jest ich 40 i nie narzekają na brak zajęcia. Od poniedziałku do doradców emerytalnych przychodzą osoby, które w związku z powrotem niższego wieku emerytalnego będą mogły odejść z pracy w październiku. Doradcy emerytalni wyliczają im wysokość przyszłego świadczenia. W całym kraju doradców emerytalnych jest 595. Mieszkańcy naszego regionu chętnie korzystają z możliwości spotkania się z nimi.

- Przez pierwsze dwa dni do oddziałów i inspektoratów ZUS w województwie zgłosiły się 1852 osoby - mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik ZUS w woj. łódzkim. - W sumie 1241 z nich zdecydowało się na wyliczenie wysokości emerytury.

Zajmuje się tym m.in. Urszula Chojecka z I Oddziału ZUS w Łodzi.

- Dziennie przyjmuję nawet sto osób - mówi Urszula Chojecka. - Zgłaszają się z dowodem osobistym lub paszportem i przystępuję do wyliczenia wysokości przyszłej emerytury. Mogę to zrobić w kilku wariantach: od października tego roku lub dokonać wyliczenia na przyszłe lata. Różnice w wysokości emerytury są znaczne w zależności od tego, jak długo dana osoba chce jeszcze popracować. W jednym przypadku, gdyby łodzianin nie skorzystał z prawa do przejścia na emeryturę w październiku tego roku, tylko popracował jeszcze siedem lat, to otrzymałby świadczenie o sto procent wyższe.

Z obserwacji doradców emerytalnych wynika jednak, że większość osób już od października przejdzie na emeryturę. Zrezygnują z pracy, gdy tylko zyskają taką możliwość. Potwierdza to Bożena Kostrzak, kolejny doradca emerytalny z I Oddziału ZUS w Łodzi.

- Wiele osób, gdy poznaje wysokość emerytury od października tego roku, deklaruje, że nie chce pracować dłużej - mówi Bożena Kostrzak. - Satysfakcjonuje ich to wyliczenie. Niektórzy nie chcą nawet, by wyliczać im wysokość świadczenia w kolejnych latach. Są zadowoleni z faktu, że od października nie będą musieli chodzić już do pracy.

Na razie do doradców zgłaszają się osoby, które dobrze orientują się w tej tematyce. Znają przepisy, a wizyta w ZUS ma ich tylko utwierdzić w przekonaniu, czy warto od razu przejść na emeryturę, czy jednak popracować dłużej.

W I Oddziale ZUS w Łodzi pracuje 13 doradców emerytalnych, tyle samo co w II Oddziale ZUS w Łodzi. Tomaszowski oddział ZUS zatrudnia ich natomiast 14. Nie są to nowi pracownicy Zakładu, ale dotychczasowi, którzy zostali prze-szkoleni do nowej roli.

Jak skorzystać z pomocy doradcy

Z doradcą emerytalnym można umówić się na dwa sposoby: przyjść do oddziału ZUS i na biletomacie wybrać „Emerytury/Renty” spośród kategorii spraw, a następnie wybrać „Doradca emerytalny” spośród usług. Kolejny sposób to skorzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. To opcja dla tych, którzy mają założony profil na tej platformie. W ten sposób można się umówić z doradcą emerytalnym nie tylko na konkretny dzień, ale i godzinę.

Od października tego roku następuje powrót do dawnego wieku emerytalnego: kobiety będą mogły przestać pracować, gdy skończą 60 lat, natomiast panowie, gdy skończą 65 lat. Z szacunków wynika, że z takiej możliwości będzie mogło skorzystać ok. 331 tys. Polek i Polaków, w tym ok. 23 tys. mieszkańców woj. łódzkiego. Wnioski o przejście na emeryturę można składać od września tego roku.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Łódzkiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Łódzkiego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Łódzkiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Alicja Zboińska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.