„Don Carlos” i operowe gwiazdy na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Zaśpiewają Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna!

Czytaj dalej
Fot. Teatr Wielki
Dariusz Pawłowski

„Don Carlos” i operowe gwiazdy na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi. Zaśpiewają Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna!

Dariusz Pawłowski

Opera „Don Carlos” Giuseppe Verdiego to kolejna produkcja Teatru Wielkiego w Łodzi. W premierowym wieczorze wystąpią wokalne gwiazdy światowego formatu.

Aleksandra Kurzak (jako Elżbieta), Roberto Alagna (Don Carlos), Andrzej Dobber (Posa), Rafał Siwek (Filip II) oraz Monika Ledzion-Porczyńska (Eboli) zaprezentują się w Łodzi 19 marca w spektaklu, który zostanie wystawiony w formie inscenizowanej wersji koncertowej. Reżyserem tego niezwykłego wydarzenia, z obrazami Wojciecha Siudmaka w tle, jest Michał Znaniecki, a kierownikiem muzycznym Vladimir Kiradjiev. Widowisko realizowane jest wspólnie z TVP Kultura.

„Don Carlos” Verdiego, do libretta Josepha Méry’ego i Camille’a du Locle na podstawie dramatu Friedricha Schillera, miał premierę w marcu 1867 roku w Paryżu. Kompozytor nie był do końca zachwycony efektem swojej pracy (między innymi dlatego, że dzieło nie spodobało się cesarzowej francuskiej Eugenii, śpiewakom i muzykom, wreszcie samej publiczności), w krótkim czasie dokonał zatem wielu zmian i już w październiku tego samego roku opera triumfowała na scenie teatru w Bolonii. Tak „Don Carlos” odsłonił wszystkie swoje zalety: wspaniale zarysowane postacie, znakomite sceny (np. monolog Filipa, duet króla z Inkwizytorem, nocna scena w ogrodzie z chórem w tle), silne emocje i wielki finał.

Podczas premierowego koncertu, 19 marca, na scenie zobaczymy również m.in. Grzegorza Szostaka, Rafała Pikałę, Aleksandrę Borkiewicz. Natomiast podczas drugiej premiery, 20 marca, wystąpią m.in. Grzegorz Szostak, Monika Cichocka, Dominika Sutowicz, Bernadetta Grabias, Łukasz Motkowicz, Robert Ulatowski, Arkadiusz Jakus i Hanna Okońska. Solistom towarzyszyć będą chór i orkiestra Teatru Wielkiego. Sprzedaż biletów na koncerty ma się rozpocząć w najbliższych dniach, trzeba jedynie liczyć, że na przeszkodzie w zaproszeniu na widownię publiczności nie staną ewentualne obostrzenia pandemiczne.

Michał Znaniecki reżyseruje w łódzkim Teatrze Wielkim również wieczór dwóch jednoaktowych oper „Głos ludzki/Trouble In Tahiti” Francisa Poulenca i Leonarda Bernsteina. Kierownictwo muzyczne sprawuje Adam Banaszak.

Bohaterami opery „Trouble In Tahiti”, która zostanie zaprezentowana w pierwszej części wieczoru, są Sam i Dinah, którzy w swoim związku z upływem czasu i pojawiających się okoliczności zaczynają dostrzegać jego ułomności - często wyimaginowane i pozorne, ale też te realne - wynikające z nieporozumień, niedomówień i sprzecznych interpretacji. W obsadzie znaleźli się: Łukasz Motkowicz, Andrzej Kostrzewski, Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka.

Natomiast „Głos ludzki” to wstrząsający monolog - osobiste wyznanie nieprzytomnie zakochanej kobiety, która za scenicznego „partnera” ma jedynie... słuchawkę telefoniczną. Bohaterka odmienia przez wszystkie przypadki swoje emocje: kłamstwo, groźbę, pozorną beztroskę, wymuszony śmiech. Tej trudnej i wymagającej roli podjęła się primadonna Teatru, Joanna Woś. Partię przygotowała również Dorota Wójcik.

Spektakle wieczór dwóch jednoaktowych oper „Głos ludzki/Trouble In Tahiti” zostaną zaprezentowane już 5 i 6 marca, od godz. 19. Bilety w sprzedaży.

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.