Do tablicy: Kto w Łodzi zarobi na reformie oświaty?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Maciej Kałach

Do tablicy: Kto w Łodzi zarobi na reformie oświaty?

Maciej Kałach

PiS nie zrealizuje, przynajmniej w najbliższych latach, jednej ze swoich zapowiedzi dotyczących oświaty. Nie, wcale nie chodzi o odstąpienie od początku wygaszania gimnazjów.

Do tablicy: Kto w Łodzi zarobi na reformie oświaty?
Maciej Kałach

Według przepisów reformy oświaty, dopiero w 2023 r. zniknie największy z maturalnych absurdów: konieczność wybierania jednego z przedmiotów na poziomie rozszerzonym - czyli przymusowy egzamin, którego nie można oblać.

Poprzednia ekipa MEN chciała rozszerzyć maturzystom horyzonty. Dlatego obecnie każdy absolwent musi zdecydować się na trudniejszy arkusz np. z historii, chemii albo biologii, ale nawet jeśli uzyska za swoje odpowiedzi zero punktów, i tak nie „zawala” mu to całej matury. Wystarczy przyjść na egzamin. I tak właśnie traktuje feralny test część populacji, która np. nie myśli o żadnych studiach.

Efekty? Średni wynik absolwenta wybierającego egzamin z wiedzy o społeczeństwie na maturze 2016 to 27 procent z możliwych do zdobycia punktów. Gdyby wprowadzić próg używany przy obowiązkowej matematyce, polskim i języku obcym, większość „miłośników” WOS-u skończyłoby bez świadectwa dojrzałości.

Próg dla przedmiotu dodatkowego pojawi się dopiero rok po tym, gdy ostatni rocznik obecnych gimnazjalistów ukończy licea i technika. Dlaczego nauczyciele i akademicy nie protestują wobec faktu, że absurd ma być obecny jeszcze przez 5 maturalnych wiosen?

Za to część z nich „załapała się” do już wprowadzanego w życie elementu reformy oświaty. Od matury 2017 r. zaczną działać kolegia rozstrzygające, czy komisja egzaminacyjna sprawdzająca pisemny egzamin absolwenta, nie pomyliła się twierdząc, że nie należą mu się dodatkowe punkty, o które maturzysta się dopominał. W składzie kolegium matematycznego mnóstwo przedstawicieli naszego regionu, ekspertem chemicznego - doktor z Uniwersytetu Łódzkiego. MEN zapłaci arbitrowi za przeanalizowanie jednego zadania od 75 do 125 zł.

Maciej Kałach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.