Do czego służy ekshumacja?

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / archiwum Polska Press
Sławomir Sowa

Do czego służy ekshumacja?

Sławomir Sowa

Nie jesteśmy pewni, czy modlimy się nad grobami z ciałami naszych bliskich - mówi poseł PiS Andrzej Melak, który stracił brata w katastrofie smoleńskiej.

Sławomir Sowa

I nie on jeden tak mówi. Z drugiej strony "nie" ekshumacji mówią rodziny 17 innych ofiar. Wydobycie szczątków pary prezydenckiej z grobu na Wawelu to początek ekshumacji 83 ofiar (szczątki pozostałych 13 ofiar zostały wcześniej zbadane lub spopielone). Jak ważyć racje 17 rodzin przeciw racjom pozostałych? Czy w takiej sprawie liczby uprawniają do kategorycznego osądu? Chyba nie. Są ludzie, którzy czują się głęboki zranieni wykopywaniem bliskich z grobów i są tacy, którzy chcą ekshumacji, aby mieć absolutną pewność, kto leży w grobie.

Nie zmienia to faktu, że główny powód zarządzenia ekshumacji był zupełnie inny: rekonstrukcja przebiegu katastrofy i jej przyczyn, czyli odkrycie czegoś, o czym do tej pory nie wiedzieliśmy. I o tym warto pamiętać, kiedy zacznie się dyskusja o efektach ekshumacji.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.