Diane Warren w Łodzi. Kompozytorka i piosenkarka gościem Transatlantyk Festival w Łodzi [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Dariusz Pawłowski

Diane Warren w Łodzi. Kompozytorka i piosenkarka gościem Transatlantyk Festival w Łodzi [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski

Do Łodzi przyjechała wybitna amerykańska kompozytorka i piosenkarka, Diane Warren. Artystka jest gościem 8. Transatlantyk Festival.

Diane Warren pozostanie w naszym mieście do soboty. W środę z jej udziałem odbyła się Master Class „Talking Piano - Pisanie piosenek do filmów i dla filmowców”. Spotkanie moderował dziennikarz Piotr Metz.

Amerykańska piosenkarka, kompozytorka ( pierwsza kompozytorka w historii, której siedem piosenek dotarło do pierwszego miejsca listy Billboard Hot 100) przyjechała do Polski po raz pierwszy. Zapowiedziała, że chce zatem trochę zwiedzić Łódź. Wczoraj opowiadała m.in. jak komponuje się niezapomniane piosenki do światowych hitów, jak pracuje z filmowcami i kto wykonywał jej utwory.

- Muzyka jest moim światem - mówiła. - Dlatego dużo pracuję, podejmuję się różnych wyzwań i po prostu lubię komponować piosenki. Oczywiście, nie tylko dla siebie: uwielbiam pisać dla filmowców, jak i dla rozmaitych wykonawców. I lubię pracować sama. To wszystko jest wynikiem naprawdę ciężkiej pracy, żeby zrobić coś wspaniałego, a nie tylko dobrego. I wiem, że potrafię to robić. Nie wyobrażam sobie także, bym mogła robić co innego.

Warren przyznała przy tym, że nie godzi się na kompromisy.

- Chcę pisać piosenki, które trwają, utwory, które nie są jedynie dodatkiem - powiedziała. - Mogę sobie na to pozwolić, mam dziś pozycję, z którą inni się liczą. Dzięki temu mogę po prostu robić swoje.

Diane Warren zasiądzie teraz w jury festiwalowego Transatlantyk Instant Composition Contest dla młodych pianistów. Młodzi artyści zobaczą krótki fragment filmowy i natychmiast będą musieli stworzyć na fortepianie muzyczną ilustrację do tego, co obejrzeli. Warren przyznała, że będzie to dla niej nowe doświadczenie.

- Bardzo się cieszę, bo to może być świetne przeżycie- zauważyła. - Nie jestem przecież typowym kompozytorem muzyki filmowej, ja piszę piosenki. To będzie więc coś nowego i być może sama się czegoś nauczę. I jestem jednocześnie pewna, że ci, którzy wezmą udział w konkursie dadzą z siebie wszystko i znakomicie wykonają zadanie.

Artystka znalazła też czas na spacer Piotrkowską i na Twitterze zamieściła zdjęcie z pomnikiem Władysława Reymonta...

W piątek wieczorem, podczas gali zamknięcia festiwalu w EC1 Łódź, Diane Warren odbierze Golden Ark Independent Spirit Award Transatlantyk Festival.

Diane Warren była dziewięciokrotnie nominowana do Oscara, współpracowała z wieloma popularnymi artystami, jak Beyonce, Cher, Lady Gaga, Justin Bieber, Christina Aguilera, Adele. Jej utwory zostały wykorzystane w ponad setce filmów. Pośród jej hitów można wymienić piosenkę „I Was Here” do płyty Beyoncé „4”, która znalazła się na szczycie listy przebojów Billboardu. Piosenka dla Lady Gagi „Til It Happens To You” z filmu „Pole walki” otrzymała nominację do Oscara oraz nagrodę Emmy. W ubiegłym roku Warren zdobyła nominacje do Oscara i Grammy w kategorii piosenka oryginalna za utwór “Stand Up For Something” z filmu "Marshall". W tym roku napisała słowa do piosenki "I’ll Fight", którą zaśpiewała Jennifer Hudson. Piosenka została użyta w filmie dokumentalnym poświęconym życiu sędziny sądu najwyższego Ruth Bader Ginsburg.

Kompozytorka i autorka tekstów była też pięciokrotnie nominowana do Złotych Globów i otrzymała nagrodę za balladę „You Have Not Seen the Last of Me” śpiewaną przez Cher w filmie „Burleska”. Warren była nominowana do nagrody Grammy 15 razy i otrzymała ją za utwór „Because You Loved Me”. W 2001 roku została uhonorowana przyznaniem członkostwem w Hall of Fame of Songwriters.

Inne przeboje nominowane do Oscara to utwór „Nothing’s Gonna Stop Us Now” z filmu „Mannequin”, „Because You Loved Me” Céline Dion do filmu „Namiętności”, „Music Of My Heart” *NSYNC i Glorii Estefan do „Koncertu na 50 serc”, „I Don’t Want to Miss a Thing” Aerosmith z filmu „Armageddon” i „There You'll Be” Faith Hill ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Pearl Harbor”.

Diane Warren skomponowała również utwór „This Is For My Girls” nagrany z udziałem Kelly Clarkson, Missy Elliott, Janelle Monáe, Kelly Rowland i Zendaya. Piosenkę tą zaśpiewały także Michelle Obama i Missy Elliott w popularnym The Late Show Jamesa Cordena. Dochody ze sprzedaży singla zostały przekazane organizacjom charytatywnym wspierającym edukację młodych kobiet na całym świecie, w tym programowi powstałemu z inicjatywy Michelle Obamy Let Girls Learn.

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.