Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Dawniej wspólnicy, dziś wrogowie. Skup katalizatorów i pranie pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Łukasz Cieśla

Dawniej wspólnicy, dziś wrogowie. Skup katalizatorów i pranie pieniędzy

Łukasz Cieśla

W firmie skupującej katalizatory w Kórniku miało dochodzić do wielkich przekrętów finansowych. Śledztwo trwa już pięć lat.

Prokuratura zapowiada, że w przyszłym roku, po przesłuchaniu ponad tysiąca świadków, powinna je zakończyć. Wszystko wskazuje, że do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko trzem wspólnikom.

Firmę tworzyli małżonkowie W. oraz Bartosz M. W swoich „złotych czasach” w plecakach mieli wozić do banków olbrzymie ilości gotówki. Zarabiali na skupie katalizatorów i odzyskiwaniu z nich metali szlachetnych. W 2012 roku, przepływami na ich kontach na prawie 380 mln zł, zainteresował się Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF).

Gdy ruszyło śledztwo, między wspólnikami doszło do poważnych kłótni. Z jednej strony są małżonkowie W., z drugiej Bartosz M. Obecnie zarzucają sobie różne nielegalne działania. Cała trójka ma poważne zarzuty dotyczące głównie prania brudnych pieniędzy. W skupie miało dochodzić do nabywania katalizatorów z „szarej strefy”, na przykład z kradzieży, do uszczupleń podatkowych, wyprowadzania majątku. W całym kraju komisariaty policji nadal przesłuchują różne osoby. Według dokumentów miały sprzedać do skupu katalizatory samochodowe. Chodzi o ustalenie czy rzeczywiście doszło do transakcji, czy też dane różnych osób fikcyjne wpisano, by zalegalizować sprzęt z „szarej strefy”.

Kolejny wątek dotyczy badania firm zarejestrowanych w innych krajach. Małżonkowie W., po kłótni ze swoim wspólnikiem, „związali się” ze spółkami tworzonymi czasami w egzotycznych miejscach świata: w Hongkongu, na Seszelach, ale i na Cyprze oraz w Wielkiej Brytanii.

W dalszej części artykułu:

 • Gdzie podziały się pieniądze ze skupu?
 • Jak sprawę komentuje prokuratura?
 • Co do powiedzenia ma były wspólnik Bartosz M.?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Cieśla

l.ciesla@glos.com

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.