Dawniej wspólnicy, dziś wrogowie. Skup katalizatorów i pranie pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Łukasz Cieśla

Dawniej wspólnicy, dziś wrogowie. Skup katalizatorów i pranie pieniędzy

Łukasz Cieśla

W firmie skupującej katalizatory w Kórniku miało dochodzić do wielkich przekrętów finansowych. Śledztwo trwa już pięć lat.

Prokuratura zapowiada, że w przyszłym roku, po przesłuchaniu ponad tysiąca świadków, powinna je zakończyć. Wszystko wskazuje, że do sądu trafi akt oskarżenia przeciwko trzem wspólnikom.

Firmę tworzyli małżonkowie W. oraz Bartosz M. W swoich „złotych czasach” w plecakach mieli wozić do banków olbrzymie ilości gotówki. Zarabiali na skupie katalizatorów i odzyskiwaniu z nich metali szlachetnych. W 2012 roku, przepływami na ich kontach na prawie 380 mln zł, zainteresował się Generalny Inspektor Informacji Finansowej (GIIF).

Gdy ruszyło śledztwo, między wspólnikami doszło do poważnych kłótni. Z jednej strony są małżonkowie W., z drugiej Bartosz M. Obecnie zarzucają sobie różne nielegalne działania. Cała trójka ma poważne zarzuty dotyczące głównie prania brudnych pieniędzy. W skupie miało dochodzić do nabywania katalizatorów z „szarej strefy”, na przykład z kradzieży, do uszczupleń podatkowych, wyprowadzania majątku. W całym kraju komisariaty policji nadal przesłuchują różne osoby. Według dokumentów miały sprzedać do skupu katalizatory samochodowe. Chodzi o ustalenie czy rzeczywiście doszło do transakcji, czy też dane różnych osób fikcyjne wpisano, by zalegalizować sprzęt z „szarej strefy”.

Kolejny wątek dotyczy badania firm zarejestrowanych w innych krajach. Małżonkowie W., po kłótni ze swoim wspólnikiem, „związali się” ze spółkami tworzonymi czasami w egzotycznych miejscach świata: w Hongkongu, na Seszelach, ale i na Cyprze oraz w Wielkiej Brytanii.

W dalszej części artykułu:

 • Gdzie podziały się pieniądze ze skupu?
 • Jak sprawę komentuje prokuratura?
 • Co do powiedzenia ma były wspólnik Bartosz M.?
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Łukasz Cieśla

Głównie piszę o sprawach kryminalnych, czasami o polityce. Ale chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.