Czyste powietrze w mieście? Z ciepłem systemowym to możliwe.

Czytaj dalej
red

Czyste powietrze w mieście? Z ciepłem systemowym to możliwe.

red

Powietrze, którym oddychamy, wyznacza jakość naszego życia i wpływa na stan naszego zdrowia. Komfort oddychania zależy od pory roku - w okresie wiosny i lata oddycha się na ogół lżej niż jesienią i zimą, kiedy trwa tzw. sezon grzewczy i mieszkańcy używają indywidualnych pieców, często nie spełniających obecnie obowiązujących norm lub spalających nie tylko węgiel. Sytuację można jednak zmieniać między innymi poprzez podłączanie budynków do ciepła systemowego, które w Łodzi dostarczane jest przez Veolię Energię Łódź. Zależność jest prosta: im bardziej rozbudowana sieć ciepłownicza, tym skuteczniej możemy zadbać o czystsze powietrze w mieście, ograniczając niebezpieczną niską emisję.

Emisja niska, czyli jaka

Chcąc się dowiedzieć o stopniu zanieczyszczenia powietrza, prędzej czy później natkniemy się na pojęcie emisji niskiej. Pojęcie to jest trochę mylące, gdyż kojarzy się z niskim, czyli bezpiecznym poziomem zanieczyszczeń - tymczasem nie chodzi o ich natężenie czy o ich poziom. Niska emisja to taka, którą emitują głównie indywidualne piece grzewcze oraz transport i która koncentruje się na niskiej wysokości, do ok. 40 metrów.

W związku z tym, o jaki czynnik emisyjny chodzi? Prawidłowa odpowiedź brzmi: chodzi o emisję pyłu zawieszonego, którego głównym źródłem są domowe piece i inne paleniska wykorzystywane do ogrzewania. To właśnie pył zawieszony, oznaczony symbolem PM10, daje nam się we znaki, powodując takie objawy jak drapanie w gardle, kaszel, kichanie. Jednak najbardziej niebezpieczną jego część stanowią najdrobniejsze cząstki oznaczone jako PM2,5. Są to drobiny o średnicy nie przekraczającej 2,5 mikrometra. Zazwyczaj stanowią one największą część pyłu zawieszonego.

Podsumowując: im większe stężenie pyłu zawieszonego, tym większe niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka.

Czym jest smog i dlaczego nam zagraża

Przyczyny niskiej emisji to m.in. ogrzewanie domów słabej jakości paliwami i wszelkiego rodzaju odpadami oraz korzystanie z przestarzałych technologicznie pieców. Do tego dołącza się także emisja komunikacyjna, związana z ruchem samochodowym. Cechą charakterystyczną niskiej emisji jest to, że powodowana jest przez liczne źródła wprowadzające do powietrza niewielkie ilości zanieczyszczeń. W sumie tworzą one jednak niebezpieczną dla zdrowia zawiesinę pyłową powszechnie nazywaną smogiem.

Ciepło systemowe kontra smog

Długoletnie działania prowadzone przez producentów ciepła i energii elektrycznej dają pozytywne skutki, jeśli chodzi o systematyczne ograniczenia emisji, a tym samym poprawę jakości powietrza. Sektor energetyki i przemysłu ma obecnie znikomy wpływ na zanieczyszczenie polskich miast. Stało się tak dzięki modernizacjom przeprowadzanym w elektrociepłowniach, takich jak zarządzane przez Veolię elektrociepłownie: EC3 przy ulicy Pojezierskiej i EC4 na łódzkim Widzewie - oraz dzięki rozwojowi sieci ciepłowniczych.

Teraz głównymi „dostawcami” smogu są transport i gospodarstwa domowe, do których ciepło trafia z lokalnych kotłowni lub gdzie mieszkania i domy ogrzewane są piecami indywidualnymi. Należy jednak zaznaczyć, że likwidacja niebezpiecznej niskiej emisji jest w wielu wypadkach w zasięgu ręki. Wystarczy podłączyć budynek do sieci ciepłowniczej i korzystać tą drogą z ciepła systemowego, najlepiej wyprodukowanego w kogeneracji, czyli w procesie jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Proces ten podlega określonym, rygorystycznym normom środowiskowym, a cała infrastruktura ciepła systemowego przez całą dobę jest kontrolowana i monitorowana przez specjalistów, którzy czuwają nad jej prawidłową pracą.

Poza względami środowiskowymi ciepło systemowe z sieci to gwarancja i bezpieczeństwo dostaw właściwie nieprzerwanie przez cały rok. Dzisiaj to klient decyduje, kiedy ciepło ma być dostarczane do jego budynku.

Ciepło z Veolii

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.