Czy "supermózg" UŁ pomoże tej reformie?

Czytaj dalej
Fot. Maciej Kałach
Maciej Kałach

Czy "supermózg" UŁ pomoże tej reformie?

Maciej Kałach

Mamy swój wkład w reformę edukacji. Kadra jednej z łódzkich podstawówek, analizując nową podstawę programową z polskiego, dopatrzyła się błędu ortograficznego w tytule lektury do piątej klasy.

Czy "supermózg" UŁ pomoże tej reformie?
Grzegorz Gałasiński Maciej Kałach

MEN zaleciło dzieciom „Opowieści z Narni”, zamiast „z Narnii”. Po tym, jak przekazaliśmy MEN spostrzeżenie podstawówki, w środę resort błąd w podstawie poprawił. Ale na tym regionalnego wpływu na kształt reformy chyba koniec. Także w środę do Łodzi miała przyjechać minister Anna Zalewska. O spotkanie od kilku miesięcy zabiegali dyrektorzy miejskich gimnazjów, niezadowoleni z perspektywy „wygaszenia” do 2019 r. W środę wieczorem niezadowolenie mogło się tylko powiększyć, bo chorą szefową MEN zastąpił wiceminister - a dyrektorzy z Łodzi wierzą, że „decyzyjna” jest tylko Zalewska.

„Dyrektorzy łódzkich gimnazjów zadecydowali o zakończeniu spotkania” - ogłosiło obruszone konto ministerstwa w serwisie Twitter. - „MEN było gotowe na rozmowę”. O poziomie wzajemnego zaufania świadczy też żarcik, wycedzony cicho między dyrektorami, gdy, prowadzący spotkanie z wiceministrem, kurator oświaty (realizuje politykę MEN w terenie), zapytał, czy może przemawiać siedząc: „będziesz siedział, wcześniej lub później”...

Spotkanie przyniosło jeden konkret. Wiceminister przedstawił symulację, z której wynika, że wszystkie budynki po łódzkich gimnazjach da się zamienić w nowe podstawówki lub ogólniaki. A zamiast zwolnień, w Łodzi szkoły będą zatrudniać (istnieniem takiej symulacji jest zadziwiony UMŁ, co świadczy o „zgodnej” współpracy MEN z samorządem). Jak pogodzić sprzeczne sygnały i wypracować kompromis? Maciej Rogala, młody doktor z Uniwersytetu Łódzkiego, otrzymał właśnie półmilionowy grant na badania sztucznych synaps, które znajdą zastosowania w pracach nad sztuczną inteligencją. - Ciężko nawet myśleć, jakie możliwości da stworzenie takiego „supermózgu” - mówił dr Maciej Rogala. Ja już jedną możliwość zastosowania dostrzegam.

Maciej Kałach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.