Czy murale są niewinne?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Sowa
Sławomir Sowa

Czy murale są niewinne?

Sławomir Sowa

Na wyrugowanie z przestrzeni publicznej symboli systemu totalitarnego został już tylko miesiąc - o czym przypomniał wojewoda Zbigniew Rau - ale przynajmniej jedna wątpliwość nie została rozstrzygnięta.

Czy murale są niewinne?
Grzegorz Gałasiński Sławomir Sowa

Na kamienicy u zbiegu al. Kościuszki i ul. Żwirki króluje olbrzymi mural z PRL, reklama Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Armii Ludowej. Czy ów mural przypadkiem nie podpada pod ustawę? Czy gloryfikuje zbrojne ramię PPR, czy nieistniejące Zakłady Przemysłu Bawełnianego? Mural ma pewne alibi. Nie wychwala czynów AL, tylko tkaniny żakardowe, obrusowe i sukienkowe. Trudno jednak ukryć, że to Armia Ludowa bije po oczach. Co gorsza, choć farba z muralu odłazi całymi płatami, to Armia Ludowa, jak na złość, trzyma się ściany jak minister Gowin PiS-u.

Nie wiadomo, czy została tak na tej ścianie przez niedopatrzenie, czy z chęci dokumentowania powojennej historii Łodzi. Jak Państwo sądzą - zostawić czy zeskrobać?

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.