Cukier może być nałogiem silniejszym niż kokaina

Czytaj dalej
Fot. źródło: pixabay
PW

Cukier może być nałogiem silniejszym niż kokaina

PW

Zdarza Ci się zjeść obiad, a zaraz po nim skonsumować słodki deser popity napojem gazowanym? Uważaj, możesz poważnie przedawkowywać cukier, który jest równie uzależniający jak inne używki – alarmują eksperci. Ile cukru możemy zjadać? Jak zrobić od niego detoks, szybko, skutecznie i na całe życie?

Jak przedawkowujemy cukier?

Z pozoru niewinne zamiłowanie do słodkiego może i nie wygląda na szkodliwe, kiedy jesteśmy jeszcze młodzi, prawda jednak jest taka, że większość ludzi zjada za dużo cukru. Jeszcze kilka lat temu według zaleceń WHO maksymalna dzienna dawka cukrów prostych dodanych wynosiła ok. 10 łyżeczek na jedną osobę. W tej chwili norma podawana przez WHO spadła już o połowę.

Gdzie się skrywa?

Tak wysokie spożycie cukru wynika z faktu, że często zjadamy go nawet o tym nie wiedząc.

– Cukier jest dziś obecny w wielu przetworzonych produktach. Mało kto wie, że producenci, aby uatrakcyjnić smak, dodają go do chleba, smakowych jogurtów czy do pseudozdrowych soczków owocowych – mówi Magdalena Kuklik.

Warto zatem czytać etykiety i pamiętać o tym, że skład podany jest zawsze na opakowaniu produktu w kolejności od tego składnika, którego jest najwięcej.

– Jeżeli na pierwszych trzech miejscach w składzie znajdziemy takie rzeczy, jak cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy, a często się zdarza, że obydwa naraz są bazowymi składnikami jakiegoś produktu, to musimy być świadomi, że kupujemy tak naprawdę cukier z dodatkami – tłumaczy ekspertka Mixit.

Gdzie szukać przyczyn problemów?

Badania naukowe przeprowadzane na całym świecie już dawno udowodniły, że z pozoru niewinne słodycze spożywane w nadmiarze przez dłuższy czas mogą wyrządzić poważne szkody w naszym organizmie, od nadwagi po problemy z sercem, krążeniem, podwyższonym poziomem cholesterolu, czy zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę, a nawet zaburzeniami pracy mózgu. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego cukier uzależnia?Z badań wynika, że problemem jest występujący w naszych jelitach grzyb Candida albicans. Nadwyżka cukru w naszej diecie staje się dla niego pożywką i powoduje jego nadmierny rozrost, co z kolei zaburza normalny, zdrowy skład flory jelitowej.

– Duża podaż cukrów prostych, które nie są szybko wchłonięte z jelit, bo jest ich za dużo na raz, powoduje rozrost Candida albicans. Przetwarzając ten cukier zabiera nam cynk oraz wydziela produkty przemiany materii, do których należą m.in. związki alkoholu zatruwające naszą wątrobę i mózg. Powoduje, że człowiek jest „pijany", przez co gorzej się kontroluje, częściej doświadcza stanów hipoglikemii (silnego głodu) i znów zjada cukier, żywiąc grzyba – mówi dr nauk med. Magdalena Golachowska z wrocławskiego Instytutu Psychodietetyki, wykładowca Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu i Uniwersytetu SWPS.

Jak walczyć ze słodkim nałogiem?

– Cukier jest nałogiem silniejszym niż kokaina, co pokazały liczne badania na zwierzętach, dlatego uzależnienie od niego, które przejawia się w ciągłej chęci zjedzenia czegoś słodkiego, to nie żart – mówi dr Magdalena Golachowska.

Cukier może być nałogiem silniejszym niż kokaina
źródło: pixabay

Eksperci są zdania, że powinniśmy z nim walczyć tak samo, jak z każdym innym uzależnieniem – skutecznie i całkowicie. Detoks na krótką chwilę nie ma żadnego sensu.

– Kilkudniowe detoksy od cukru nic nie dają, a wręcz szkodzą, zwłaszcza emocjonalnie. Najlepiej ograniczyć do minimum ilość słodkiego i przy tym pozostać. Taki detoks ma sens, bo robi się go raz, ale porządnie i na całe życie – tłumaczy dietetyk.

Istnieją różne strategie odstawiania cukru. Jeśli do tej pory był on dla nas tylko źródłem energii, wystarczy zmienić dietę. Jednak, jeśli doszło już do przerostu grzyba Candida albicans, najprawdopodobniej potrzebna będzie konsultacja z lekarzem i leczenie antybiotykami.

Zobacz również: rozpocznij korzystanie z dietetycznej wagi kuchennej

Czasami słodycze mogą być dla nas pewnego rodzaju nagrodą albo przyjemnością lub kojarzyć się nam z różnymi emocjami, takimi jak: bezpieczeństwo, akceptacja, smutek czy samotność.
– W takim wypadku w strategii odstawiania trzeba przede wszystkim znaleźć zamienniki na te potrzeby, a nie słodziki jako zamienniki na cukier – radzi dr Magdalena Golachowska.

Często zdarza się bowiem, że jesteśmy po prostu uzależnieni od słodkiego smaku.
– Receptor słodkiego może być pobudzany przez glukozę, fruktozę, sacharozę, maltozę, syropy i słodziki. Warto tu zaznaczyć, że od fruktozy (cukier owocowy) tyje się bardziej niż od sacharozy – mówi dietetyk.

Czym zastąpić cukier?

Decydując się na detoks, musimy być przygotowani na kryzys, czyli moment, w którym dopadnie nas silne pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego. Najtrudniej bywa popołudniami i wieczorem. Dobrze jest mieć wtedy jakąś alternatywę.

– Zamiast ciastka na deser, można zjeść płatki wysokobłonnikowe z jogurtem albo świeży dojrzały owoc. Z owocami nie należy jednak przesadzać, bowiem niektóre z nich zawierają bardzo dużo fruktozy – mówi Magdalena Golachowska.

Cukier może być nałogiem silniejszym niż kokaina
źródło: Pixabay Zamiast ciastka na deser, można zjeść płatki wysokobłonnikowe z jogurtem albo świeży dojrzały owoc

Dobrą informacją jest to, że coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z cukrowego problemu. Najlepszym dowodem na to jest rosnąca popularność, a co za tym idzie także coraz większy wybór żywności, która cukru nie zawiera.
– Coraz więcej osób poszukuje takich właśnie produktów, które zapewnią im zdrową i pełnowartościową dietę. Pomagają one nie tylko chorym, np. diabetykom, ale też wszystkim, którzy postanowili wyeliminować cukier ze swojego jadłospisu – mówi Magdalena Kuklik.

***

Ten artykuł jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich Czytelników serwisu plus.
Kupując prenumeratę cyfrową, możesz korzystać z serwisu bez żadnych ograniczeń i czytać wszystkie płatne treści: zobacz ofertę prenumeraty

***
PW

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.