Coraz mniej chętnych na szczepienia przeciwko COVID. Jak wygląda sytuacja w Łódzkiem?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński

Coraz mniej chętnych na szczepienia przeciwko COVID. Jak wygląda sytuacja w Łódzkiem?

Zbigniew Rybczyński

W sześciu gminach w Łódzkiem odsetek mieszkańców w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi przekroczył 40 proc. Liczba chętnych na przyjęcie zastrzyku maleje. Minister Dworczyk poinformował, że w tym tygodniu punkty szczepień w całym kraju zrezygnowały z prawie 1 mln dawek preparatu chroniącego przed COVID-19.

Po okresie szczepionkowego boomu punkty wykonujące zastrzyki chroniące przed COVID-19 zaczynają świecić pustkami. W efekcie skracane są godziny ich otwarcia. Np. punkt szczepień masowych prowadzony przez szpital w Wieluniu od 1 lipca jest czynny tylko dwie godziny dziennie. Wcześniej przyjmował pacjentów przez pięć godzin.

- Są u nas dostępne wszystkie szczepionki oprócz Johnsona, który jest dedykowany dla punktów mobilnych. Czynimy zresztą starania, aby też taki uruchomić, by podążać za potrzebami pacjentów – mówi Anna Freus, p.o. dyrektora SP ZOZ w Wieluniu.

Zapewnia, że od strony organizacyjnej wszystko zadziałało właściwie. Jedyną barierą jest teraz niechęć społeczeństwa do szczepień. Mobilizacji opornych wybitnie nie sprzyja ogólne poczucie, że epidemia została już pokonana. Tymczasem coraz częściej mówi się o spodziewanej kolejnej fali zakażeń po wakacjach. Argumenty o szczepieniach jako jedynej drodze do zdławienia koronawirusa do wielu jednak nie trafiają.

- Nie zmarnowaliśmy żadnej dawki szczepionki, więc z organizacyjnego punktu widzenia podołaliśmy zadaniu – podkreśla Anna Freus. - Ci zdecydowani przyszli się zaszczepić, a teraz pandemia zwolniła i społeczeństwo ma przekonanie, że może szczepienia nie są konieczne. A są naprawdę konieczne. Obawiamy się jesiennego wzrostu zachorowań.

Liczba wykonanych szczepień przeciwko koronawirusowi w całym kraju zbliża się do 30 milionów. W pełni zaszczepionych zostało 13,5 mln Polaków. W woj. łódzkim wykonano ogółem prawie 2 mln zastrzyków, a dwie dawki otrzymało niespełna 850 tys. osób. Dziennie w Łódzkiem wykonuje się obecnie ponad 18 tys. szczepień.

W sześciu gminach regionu liczba mieszkańców w pełni zaszczepionych przekroczyła 40 proc. Są to kolejno Łódź (44,4 proc.), Łowicz, Skierniewice, Zgierz, Kutno i Wieluń. Pierwszą dziesiątkę z wskaźnikami na poziomie 39 proc. uzupełniają gminy Łęczyca, Nowosolna, Ksawerów i Nieborów. Na drugim końcu listy znajdziemy gminy Czerniewice, Goszczanów i Żytno, w których w pełni zaszczepiono mniej niż 20 proc. populacji.

Pierwsze 500 gmin w Polsce, które osiągną poziom zaszczepiania na poziomie minimum 67 proc. mieszkańców, otrzymają nagrody po 100 tys. zł. W kolejnym konkursie do wygrania będzie 1 mln zł. Tyle otrzymają samorządy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców (obowiązują trzy kategorie: małe, średnie i duże gminy).

Podczas czwartkowej konferencji koordynujący program szczepień minister Michał Dworczyk mówił, że tempo rejestracji na szczepienia tydzień do tygodnia spadło aż o 30 proc. - To jest oczywiście bardzo niepokojące zjawisko - ocenił.

W tym tygodniu punkty szczepień w Polsce zrezygnowały z prawie 1 mln dawek z powodu braku chętnych do ich przyjęcia. Pierwsze punkty szczepień powszechnych sygnalizują, że będą zamykane. O przymusowych szczepieniach nie ma w tej chwili mowy.

– Nie ma w tej chwili żadnych rozmów i w żadnym kraju nie ma wprowadzonych rozwiązań dotyczących przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje – powiedział Dworczyk.

Od początku lipca nie ma konieczności przyjmowania drugiej dawki w tym samym punkcie, w którym otrzymało się pierwszy zastrzyk. Można to zrobić w dowolnym miejscu po uprzednim zgłoszeniu za pomocą bezpłatnej infolinii 989 lub poprzez internetowe konto pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Dzięki temu łatwiej jest zaplanować wakacyjne wyjazdy.

Również 1 lipca ruszyła loteria w ramach Narodowego Programu Szczepień, która potrwa do 30 września br. Każda osoba pełnoletnia w pełni zaszczepiona ma cztery szanse na nagrody: natychmiastową, tygodniową, miesięczną oraz finałową. Aby wziąć udział w loterii, należy zarejestrować się pod numerem tel. 989 lub na pacjent.gov.pl.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Rybczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.