Coraz bliżej nowej ścieżki rowerowej. Kolejne gminy podejmują decyzje

Czytaj dalej
Fot. Arch. starostwa powiatowego w Nowej Soli
Eliza Gniewek-Juszczak

Coraz bliżej nowej ścieżki rowerowej. Kolejne gminy podejmują decyzje

Eliza Gniewek-Juszczak

Prawie 50 kilometrów nowych rowerowych tras wzdłuż dawnej linii kolejowej zmieni podejście do turystyki i promocji tej części regionu.

Przedwczoraj radni gminy wiejskiej Nowa Sól, a wczoraj radni miasta Nowej Soli zdecydowali o wsparciu finansowym projektu, który wspólnie z gminami realizować będzie starostwo powiatowe. W projekcie przygotowanym i promowanym przez starostę nowosolskiego uczestniczą też gminy Kolsko, Kożuchów i Otyń.

Każda z gmin, które przystąpiły do umowy partnerskiej zapewni pieniądze na wkład własny do realizacji projektu nazwanego „Kolej na rower – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego”.
Ścieżka liczyć będzie prawie 50 kilometrów. Wprawdzie tylko około dwunastu z nich przebiegnie przez tereny gminy wiejskiej Nowa Sól, ale to właśnie tam położony jest słynny, kolejowy most, który jest najdłuższym metalowym mostem w Europie. Został wybudowany w 1905 przez firmę Beuchelt z Zielonej Góry.

- Nie tylko sama ścieżka będzie atrakcją. Pracujemy już nad tym, aby skupić się na ukazaniu tych walorów przyrodniczych, które mamy w gminie. Będzie co pokazywać. To na przykład cypel w Jodłowie, młyny w Lubięcinie, krajobrazy śródrzecza Odry i m.in. dzwonnica w Stanach, o którą jeszcze w tym roku planujemy zadbać. Naprawdę mamy wiele atrakcji, które chcielibyśmy pokazać - wyjaśnia wójt Izabela Bojko.

Zdaniem sołtysa wspólny projekt kilku gmin i starostwa to dobry kierunek w realizowaniu promocji regionu. - Ta inwestycja uatrakcyjni też naszą miejscowość. Może kiedy ścieżki zostaną uruchomione będzie łatwiej nam pozyskać nowe fundusze też na inne inwestycje korzystne dla mieszkańców i turystów. Bardzo potrzebny jest odpowiedni dojazd do naszego mostu. W tej chwili wędkarze i turyści jeżdżą po koronie wałów. Ten most jest piękny, ale strefa wokół niego jest zapomniana - przyznaje sołtys Stanów Paweł Zuterek.
- W ramach projektu ma powstać siedem centr obsługi rowerzystów, po to, żeby można było w odpowiednim miejscu usiąść na trasie i odpocząć- uzupełnia wiceprezydent Nowej Soli Jacek Milewski.

Inwestycja jest już na etapie projektowania. Został wybrany wykonawca w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

Eliza Gniewek-Juszczak

Opisuję to, co dzieje się w powiecie nowosolskim, ale także to, co dotyczy mieszkańców całego województwa lubuskiego. Ciekawią mnie przepychanki polityczne, przemiany gospodarcze w regionie i emocjonują ludzkie sprawy. Piszę o religii, ale też tym, co się buduje. Lubię odkrywać ciekawostki Nowej Soli, Kożuchowa, Otynia, Bytomia Odrzańskiego i Nowego Miasteczka oraz wielu innych miejscowości. Publikuję artykuły w Gazecie Lubuskiej oraz na portalach www.gazetalubuska.pl i www.nowasol.naszemiasto.pl.
Chętnie napiszę o Twojej sprawie, wydarzeniu, które organizujesz lub sukcesie, którym chcesz się pochwalić.
Skończyłam filologię polską w Zielonej Górze i dziennikarstwo w Poznaniu. W Gazecie Lubuskiej pracuję od 2016 r.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.