Codziennie pomaga inny specjalista. Za darmo

Czytaj dalej
Fot. fot. Bartosz Sulczewski
Bartosz Sulczewski

Codziennie pomaga inny specjalista. Za darmo

Bartosz Sulczewski

Bez unijnych pieniędzy i samorządowych dotacji. Urszula Komarnicka, kierownik dziekanatu Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej opowiada o tym, że chcieć, to móc.

Zorganizowali państwo, wraz z innymi instytucjami, serię spotkań dla mieszkańców. W jaki sposób ma to poprawić ich codzienność?
Specjaliści z instytucji partnerskich udzielają darmowych porad prawnych, psychologicznych, z zakresu zakładania działalności gospodarczej oraz ekonomii społecznej. Swój dyżur mają też: trener rozwoju osobistego, specjalista do spraw uzależnień oraz fachowiec od pozyskiwania środków unijnych.

Kto może z tych porad skorzystać?
Mieszkańcy Żar i powiatu żarskiego. Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Na razie najczęściej zgłaszają się właśnie ci drudzy. To nie znaczy, że nie udzielamy porad przedsiębiorcom.

Który ze specjalistów cieszy się największym zainteresowaniem?
Na pewno radca prawny jest mocno oblegany. Na jednym dyżurze przyjmuje do pięciu osób, ale nie są wyznaczone godziny przyjęć, więc siedzi tak długo, aż wszystkich umówionych obsłuży. W tej chwili trwają już zapisy nie na ten tydzień, ale jeszcze kolejny. Najwięcej osób chce spotkać się z tym właśnie specjalistą. W sumie łącznie z darmowego doradztwa we wszystkich dziedzinach skorzystało już 175 osób.

Co trzeba zrobić, żeby się załapać?
Najpierw trzeba zgłosić chęć udziału w takim spotkaniu i umówić się na konkretny dzień pod nr telefonu 721 946 070. Dostaniemy do wypełnienia formularz zgłoszeniowy, w który można wpisać dokładny temat, określić problem, z którym przyjdziemy. Dzięki temu specjalista będzie mógł się przygotować i żadne pytanie go nie zaskoczy. Często porada nie kończy się na jednym spotkaniu. Wtedy specjalista ma czas pogłębić swoją wiedzę o konkretnej sprawie, dowiedzieć się jak pomóc i wtedy umawiany jest termin kolejnego spotkania.

Za poradnictwo się nie płaci. Za co więc pracują specjaliści, którzy tych porad udzielają?
Nie uważam, że wszystko musi być odpłatne. Jeśli jest dobry pomysł i chęć pomocy, to można to zrobić. To działa na zasadzie wolontariatu. Każda z instytucji partnerskich oddelegowała jednego pracownika, który w ramach swoich służbowych obowiązków, raz w tygodniu podpowiada mieszkańcom jak rozwiązać konkretny problem. Współpracujemy między innymi z urzędem miasta, Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Powiatowym Urzędem Pracy, Fundacją Przedsiębiorczość, Fundacją Centrum Rozwoju Społeczno-Edukacyjno-Gospodarczego oraz powiatowymi, miejskimi i gminnymi instytucjami pomocy społecznej.

Gdzie przyjmują specjaliści udzielający porad?
W zależności od dnia tygodnia spotkania umawiane są w Centrum Innowacji i Ekonomii Społecznej przy ul. Broni Pancernej w Żarach, albo w urzędzie miasta. Każdego dnia tygodnia obowiązują też różne godziny dyżurów.

Dziękuję za rozmowę
Bartosz Sulczewski

Bartosz Sulczewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.