Co w prawie piszczy

Czytaj dalej
Fot. succo/Pixabay
AG

Co w prawie piszczy

AG

Darmowe leki dla seniorów - dopiero w przyszłym roku. Nowy podatek na rzecz mediów publicznych. Godzinowa stawka minimalna przy umowach zlecenia. Potwierdzanie umowy przed rozpoczęciem pracy. Nękanie lokatorów - przestępstwem.

Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o darmowych lekach dla seniorów. Wynika z niego, że leki dostępne bezpłatnie dla osób w wieku 75 plus będą głównie leczyć choroby związane z wiekiem starczym. Minister zdrowia ma ogłaszać odrębną listę refundacyjną z wykazem bezpłatnych leków dla osób w wieku 75 plus. Prawo do ich przepisywania seniorom dostaną wyłącznie lekarze rodzinni.

Z najnowszych informacji wynika, że nowe przepisy wejdą w życie nie szybciej niż w drugiej połowie 2016 roku. Okazuje się także, że w tym roku raczej nie będzie pieniędzy na darmowe lekarstwa. Środki na ten cel mają się pojawić dopiero w 2017 roku. Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala obiecała, że budżet państwa przeznaczy wtedy pół miliarda złotych na finansowanie leków dla seniorów.

Godzinowa stawka minimalna nie będzie stosowana przy zatrudnianiu na etat. Pracowników etatowych od 1 stycznia br. obowiązuje miesięczna płaca minimalna, która wzrosła o 100 zł i wynosi obecnie 1850 złotych brutto.

Obecne przepisy w Kodeksie pracy mówią o tym, że jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron, rodzaju umowy i jej warunków - do końca pierwszego dnia pracy. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika jednak, że reguła ta jest wykorzystywana przez pracodawców do nielegalnego zatrudniania. W razie kontroli prowadzonej przez inspektora pracy tłumaczą się oni, że pracownicy nie posiadają pisemnych umów ani potwierdzeń warunków umowy, ponieważ jest to pierwszy dzień, w którym zostali dopuszczeni do pracy.

Chodzi o zapewnienie ochrony lokatorów nękanych przez osoby chcące przejąć ich mieszkania; jest to reakcja na zachowania właścicieli kamienic, którzy utrudniają lokatorom korzystanie z zajmowanych lokali, wyłączając prąd lub ogrzewanie, odcinając dostęp do wody itp. Takie przestępstwo ma być ścigane na wniosek pokrzywdzonego i będzie za nie groziło do 3 lat więzienia.
Zmiany dotyczą także Prawa budowlanego. W przypadku stwierdzenia „nieuzasadnionych względami technicznymi lub użytkowymi ingerencji lub naruszeń”, nadzór budowlany nakaże - pod groźbą mandatu - przywrócenie stanu poprzedniego.

AG

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.