Co pan zrobi, wojewodo?

Czytaj dalej
Sławomir Sowa

Co pan zrobi, wojewodo?

Sławomir Sowa

Czwartego czerwca skończył się w Polsce komunizm - powiedziała kategorycznie Joanna Szczepkowska w 1989 roku. 28 lat później komunizm kończy się ponownie - do 2 września samorządy muszą zmienić nazwy nazbyt komunizujące, a tam, gdzie nie zmienią, wkroczy wojewoda i prześwięci kogo potrzeba.

Co pan zrobi, wojewodo?

Daje do myślenia, dlaczego w niektórych miejscowościach ludzie z taką niechęcią podchodzi do dekomunizacji nazw. Tak im PRL w głowie pozakręcał? A może uważali i uważają, że ulicą 22 Lipca czy Armii Ludowej autobusy będą jeździły tak samo jak ulicą rotmistrza Pileckiego? A wszystkie 17 czy 19 Stycznia należy zachować na pamiątkę wyzwolenia, nawet jeśli od czarnej śmierci wyzwalała czerwona zaraza. Są jeszcze tacy patroni jak gen. Jerzy Ziętek na Śląsku czy Michalina Tatarkówna-Majkowska w Łodzi. Mimo czerwonych peleryn, po prostu dobrze zapisali się w ludzkiej pamięci.

I co pan zrobi, panie wojewodo?

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.