Co czeka seniorów w 2018 roku

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski
Andrzej Gębarowski

Co czeka seniorów w 2018 roku

Andrzej Gębarowski

W marcu jak co roku waloryzacja, a pod koniec roku prezent w postaci 500-złotowego dodatku?

Co czeka seniorów w przyszłym roku? Jakich „prezentów” ze strony rządu mogą się spodziewać? Słowo „prezent” jest tu o tyle na miejscu, że największą niespodzianką jest ogłoszenie przez rząd planu wprowadzenia programu Senior 500+, nazwanego tak przez analogię do obowiązującego już programu 500+ dla rodzin z dziećmi. Nie będzie natomiast niespodzianki z waloryzacją - rząd nie przewiduje, wzorem lat minionych, żadnych jednorazowych dodatków, ograniczając się jedynie do ustawowej waloryzacji. Na szczęście będzie ona znacznie wyższa od tegorocznej. Można się także spodziewać ogłaszania kolejnych list darmowych leków, stopniowo poszerzanych o nowe medykamenty.

Jednorazowe dodatki

Według wstępnych informacji, plan rządu ma sprowadzać się do jednorazowej wypłaty raz w roku 500 złotych dla wszystkich, bądź tylko dla najuboższych emerytów. Najbardziej przebiła się do wiadomości publicznej wersja lansowana przez ministerstwo rodziny i pracy, że wypłata miałaby obejmować emerytów o świadczeniach niższych od 1500 zł brutto (1258 zł netto).

Według rządu, na ten cel ma być przeznaczone tylko w następnym roku 2,5 mld zł, co by oznaczało, że program obejmie ok. 5 mln osób spośród ok. 9 mln osób otrzymujących emerytury. Ta ostatnia informacja wskazuje, że gdyby dodatek miał się należeć wszystkim seniorom, byłby ostatecznie niższy niż 500 zł. Wypłata przewidywana jest w okresie przed świętami Bożego Narodzenia AD 2018, choć są to - powtórzmy - dopiero wstępne informacje, które muszą jeszcze zostać potwierdzone.

Największa niewiadoma dotyczy zakresu programu - czy, mówiąc najprościej, 500 złotych należeć się będzie każdemu emerytowi (to mocno wątpliwe), czy tylko grupie o określonych dochodach bądź w określonym wieku? Ministerstwo pracy zdaje się sprzyjać wariantowi uwzględniającym najniższe dochody.

- W wielu rozmowach z emerytami, którzy dostają najniższe świadczenia, przewija się wątek, że taki jednorazowy zastrzyk finansowy pozwoliłby im na niewielkie inwestycje, zrobienie remontu, zakup sprzętu, bo na bieżąco nie są w stanie oszczędzać - przekonuje Elżbieta Rafalska, minister rodziny i pracy.

Kiedy i w jakiej formie będą wypłacone dodatki dla emerytów, rozstrzygnie się prawdopodobnie we wrześniu. Jest też jeszcze możliwe, że wypłaty dodatków zostaną przesunięte na rok wyborczy - 2019.

Jaka waloryzacja w 2018 r.

Tegoroczna waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji 0,44 proc.

Andrzej Gębarowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.