Chłopak z Bledzewa podbił świat. Nie zapomina jednak o Ziemi Międzyrzeckiej. – Tu tkwią moje muzyczne korzenie – mówi Andrzej Bator

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Andrzeja Batora
Dariusz Dutkiewicz

Chłopak z Bledzewa podbił świat. Nie zapomina jednak o Ziemi Międzyrzeckiej. – Tu tkwią moje muzyczne korzenie – mówi Andrzej Bator

Dariusz Dutkiewicz

W podstawówce śpiewał razem z dziewczynami: Bogusią, Darią i Marysią, w sali wiejskiej w Bledzewie, dopiero później przyszedł czas na La Scalę w Mediolanie i Metropolitan Operę w Nowym Jorku. Śpiewał na całym świecie, ale jak mówi, to wspomnienie tych występów z bledzewskim żeńskim trio do dziś ściska go za serce.

 W końcu przyszedł czas wyjazdu do Warszawy na egzaminy do zespołu Mazowsze. – Pamiętam, jak kolega Władysław Malinowski ze Staropola pożyczył mi garnitur, ale byli jednak i tacy, którzy nie wierzyli w mój sukces. Mówili, że jadę do Warszawy ścierą wycierać podłogi po artystach. 

 

[sc]Z Mazowsza do Nowego Jorku[/sc]

Dziś Andrzej Bator określany jest barytonem Ameryki, Australii i Europy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wychowanek legendarnej Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej - z Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze" występował w latach 70. Później artysta doskonalił sztukę wokalną pod kierunkiem gwiazd Metropolitan Opera i La Scali, m.in. Evengeliny Colon i Bruno Pola. Pasmo koncertowych sukcesów bledzewianina trwa do dziś. Odznaczony został wieloma orderami, zdobył wiele nagród, ale…- Jakże miło było zostać Honorowym Obywatelem Bledzewa – mówi wzruszony. – Pamiętam, jak z okazji nadania tamtejszej szkole imienia Jana Dekerta, osobiście skomponowałem utwór ,,Jan Dekert – Biały Orzeł’’. Choć mieszkam w Warszawie, a mama jest w Zielonej Górze, to często myślami bywam na Ziemi Międzyrzeckiej, w Bledzewie. Kiedy czas pandemii odejdzie na pewno te  tereny odwiedzę. 

A kiedy skończę karierę, to wspaniale byłoby pracować z lubuską młodzieżą. Może Bóg tak da...

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Dutkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.