Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Chcemy żyć bez problemów. Nie wszystkim się to udaje

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Włodzimierz Zapart

Chcemy żyć bez problemów. Nie wszystkim się to udaje

Włodzimierz Zapart

Łotry, chcecie żyć wiecznie?! - wołał rozczarowany i oburzony król Prus Fryderyk II Wielki, gdy widział, że jego żołnierze wcale nie mają zamiaru bohatersko ginąć, tylko cofają się pod naporem Austriaków. Było to dawno temu, w 1757 r. podczas bitwy pod Kolinem w Czechach, ale taka scena dobrze obrazuje uniwersalną i odwieczną prawdę: chętnych by umierać zazwyczaj brakuje.

Widać to również na naszych ulicach i w sklepach, gdzie obecnie często można spotkać Ukraińców. Pracują w naszym kraju, studiują. Różne szacunki mówią, że jest ich w Polsce bardzo wielu, możliwe, że to setki tysięcy osób. Ostatnio nawet słychać głosy, że bez nich nasza gospodarka miałaby kłopoty związane z niedoborem rąk do pracy, więc ich liczba naprawdę musi być znacząca.

A właściwie dlaczego oni są w Polsce? Nie mam zamiaru nikogo osądzać ani strofować, ale fakt faktem: skoro ja ich spotykam w Krakowie w sklepie, to na pewno nie ma ich w Donbasie, gdzie przecież od dawna trwa wojna. Nie ma ich też na rosyjskim pograniczu, gdzie ostatnio ukraińskie władze raz-dwa wprowadziły stan wojenny. „Chcecie żyć wiecznie?” - mógłby Ukraińców mieszkających w Polsce zapytać prezydent Poroszenko. Na pewno jednak na taką bezczelną bezpośredniość wobec swoich wyborców się nie zdobędzie. Bo dziś obywatele równie bezczelnie odpowiadają: „chcemy żyć spokojnie i nie mieć problemów”. I otwarcie podejrzewają polityków, najczęściej zresztą słusznie, o różne ukryte intencje, związane np. z kampanią przedwyborczą.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Włodzimierz Zapart

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.