Chcemy chronić środowisko w powiecie radziejowskim

Czytaj dalej
Fot. archiwum GP
Jolanta Mlodecka

Chcemy chronić środowisko w powiecie radziejowskim

Jolanta Mlodecka

Jeśli samorządy liczą na wsparcie swych inwestycji funduszami z Unii, to muszą to być inwestycje proekologiczne, chroniące środowisko.

Obecnie w powiecie radziejowskim realizowanych jest kilka programów, które służą tym celom. Jeden z najnowszych dotyczy fotowoltaiki, czy pozyskiwania energii poprzez słoneczne panele. Taki program wcielany jest w życie w gminie Radziejów. Czy w Dobrem też będzie realizowany?

Jutro, 10 bm., producent urządzeń do fotowoltaiki zaprosił mieszkańców gminy na spotkanie w tej sprawie. Rozpocznie się w GOK o godz. 18.

- Zachęcamy do udziału w tym spotkaniu, ale decyzja o takiej inwestycji to jest już indywidualna sprawa właścicieli posesji - mówi wójt Stefan Śpibida. - Gmina nie będzie partycypowała w kosztach. Możemy jedynie zapewnić pomoc organizacyjną lub prawną, jeśli taka będzie potrzebna. Jako gmina jesteśmy zainteresowani instalacją takich urządzeń na naszej oczyszczalni ścieków, bo to bardzo energochłonny obiekt, a ogniwa fotowoltaiczne dają dużą oszczędność.

W gminie Dobre realizowane są inne proekologiczne projekty. M.in. program niskiej emisji gazów.

- Przeprowadziliśmy inwentaryzacje, wiemy co i gdzie trzeba zmienić, by zlikwidować, a przynajmniej og-raniczyć wpływ szkodliwych gazów. Czekamy na ogłoszenie konkursów. W pierwszej kolejności chcemy ocieplić budynek strażackiej remizy w Dobrem. Planujemy też kontynuację prac przy budowie ścieżki rowerowej. Pozwoli to naszym mieszkańcom przesiąść się z samochodu na rower, co też powinno wpłynąć na ochronę powietrza przed spalinami.

Sprawnie też przebiega program utylizacji wyrobów zawierających azbest. W tym roku chęć usunięcia takich materiałów wyraziło 23 właścicieli posesji.

Jolanta Mlodecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.