Cezary Grabarczyk z zarzutami nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Marcin Darda

Cezary Grabarczyk z zarzutami nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń

Marcin Darda

Cezary Grabarczyk, łódzki poseł PO i były minister sprawiedliwości, a wcześniej infrastruktury, otrzymał zarzuty nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń.

Były minister stawił się w poniedziałek w katowickiej Prokuraturze Regionalnej, która wznowiła, umorzone w lipcu 2015 r., śledztwo w sprawie okoliczności zdobycia pozwolenia na broń przez Cezarego Grabarczyka. Został przesłuchany, towarzyszył mu obrońca. Poseł miał je otrzymać „poza wymaganą procedurą” w 2012 r.

„W toku postępowania przygotowawczego prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach ustalono, że poseł Cezary Grabarczyk 19 marca 2012 roku, w związku z prowadzonym na jego wniosek postępowaniem o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej bojowej, poświadczył nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne w dokumentach wystawionych w toku tego postępowania w postaci:
– protokołu z egzaminu w sprawie wydania pozwolenia na broń,
– karty egzaminacyjnej z teoretycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu,
– karty egzaminacyjnej z praktycznej części egzaminu i listy obecności z tej części egzaminu,
– listy wyników strzelań.
Poświadczenie nieprawdy polegało na potwierdzeniu w tych dokumentach odbycia i przebiegu egzaminu, który faktycznie nie został przeprowadzony” - informuje prokuratura.

Prokuratura informuje także, że „podejrzany Cezary Grabarczyk, przed przystąpieniem do egzaminów związanych z ubieganiem się o wydanie pozwolenia na broń, nie uiścił wymaganej przepisami prawa opłaty w kwocie 500 złotych. Opłata ta została uiszczona przelewem w placówce pocztowej dopiero 16 maja 2012 roku, a więc prawie dwa miesiące po formalnej dacie egzaminu.” (…) W ocenie prokuratury w wyniku przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy z KWP w Łodzi, z którymi współdziałał poseł Cezary Grabarczyk, uzyskał on, poza wymaganą procedurą, decyzję o pozwoleniu na posiadanie broni palnej, a następnie zakupił dwie jednostki broni palnej bojowej. Działanie to skierowane było przeciwko interesowi publicznemu. Posiadaczem broni palnej stała się bowiem osoba, która nie przeszła prawidłowej procedury przewidzianej prawem do jej uzyskania. Restrykcyjna procedura uzyskania pozwolenia na posiadanie broni palnej została zaś stworzona przez ustawodawcę po to, by zapewnić i zagwarantować społeczeństwu, że osoby, które uzyskają prawo do posiadania broni palnej, będą dawały pełną gwarancję należytego dysponowania niebezpiecznym przedmiotem, którego użycie zawsze niesie za sobą szczególne ryzyko dla życia i zdrowia innych osób. W przypadku posła Cezarego Grabarczyka w sposób bezprawny procedury te nie zostały dopełnione. W konsekwencji poseł Cezary Grabarczyk, posiadając dwie jednostki broni palnej bojowej, nie dawał gwarancji należytego i bezpiecznego dysponowania nimi. Co znamienne poseł Cezary Grabarczyk 7 grudnia 2015 roku, podczas ponownie przeprowadzonego egzaminu już zgodnie ze wszystkimi wymogami prawa, nie zaliczył pozytywnie jego części teoretycznej i nie został dopuszczony do części praktycznej”

Sam Cezary Grabarczyk od czasu, gdy wznowiono śledztwo i pojawił się wniosek o uchylenie mu immunitetu, konsekwentnie twierdzi, że jest niewinny, a sprawa polityczna. Postawienie mu zarzutów było możliwe, ponieważ w lutym zrzekł się immunitetu parlamentarnego.

KORONA KRÓLÓW. Sprawdź, co się wydarzy w kolejnym odcinku

Diagnoza sezon 2. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Waloryzacja rent i emerytur w 2018 roku

Sprawdź, w które niedziele nie zrobisz zakupów

Wikingowie sezon 5 online, kiedy premiera, gdzie oglądać?

Marcin Darda

Komentarze

23
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Czarek

no chyba ich poyebało

Ż

32 linijki tego co mówi pisowska prokuratura i nawet nie dał się wypowiedzieć zainteresowanemu. Błazenada

Darek

A co z Seligą. Siedzi spokojnie w Spółce SP? Przecież to samo wyskrobał.

robol

ale bialy cosik nasz ministerek gral w gale czy moze strach go oblecial ?

Kochajmy PiS bo za szybko odejdzie i nie zdąży

Szkoda,że nie jest prokuratorem(Grabarczyk). SN uniewinnił dzisiaj uprzednio skazanego i to dwukrotnie prokuratora za to, ze jechał mając 1promil alkoholu. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że oskażony "nie zdawał sobie sprawy z tego , że jest pod wpływem"Jakieś komentarze

Kochajmy PiS bo za szybko odejdzie i nie zdąży

Szkoda,że nie jest prokuratorem(Grabarczyk). SN uniewinnił dzisiaj uprzednio skazanego i to dwukrotnie prokuratora za to, ze jechał mając 1promil alkoholu. W uzasadnieniu sąd stwierdził, że oskażony "nie zdawał sobie sprawy z tego , że jest pod wpływem"Jakieś komentarze

SN

aby dolaczyl do kolegow z tej samej zorganizowanej grupy

maniek

przekrętas

jeśli nawet nie ich tysiące

Jednak jest i taki cud, że żadnego z nich nie posadzono. Inaczej mówiąc, CBA i Policja pilnie dostawiają, a inni wypuszczają tylnymi drzwiami i też pilnie. Jednak byłoby całkiem inaczej, wg. litery prawa, gdyby PiS powołał dwie jednostki z rodzaju włoskiego „Arma dei Carabinieri, Guardia di Finanza”. Ale cóż, PiS jest zapewne tego zdania, że będzie rządził ćwierćwiecze i stąd ma na wszystko czas ruski, rok jak miesiąc!

andrzej

Takie pozwolenia mają wszyscy z PO,na egzaminy są za głupie i żaden z nich nie powinien takiego pozwolenia otrzymać?!Ale musieli to sobie pozałatwiać ze względu na własne bezpieczeństwo ! Bo za takie numery każdemu z nich groziło minimum wybicie zębów!Cwane hieny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.