Ceny paliw zaczynają wreszcie spadać, na niektórych stacjach nawet o kilkanaście groszy na litrze

Czytaj dalej
Alicja Zboińska

Ceny paliw zaczynają wreszcie spadać, na niektórych stacjach nawet o kilkanaście groszy na litrze

Alicja Zboińska

Wreszcie dobre wieści dla kierowców. Po kilku tygodniach podwyżek cen paliw na stacjach przyszła kolej na obniżki. Spadły bowiem ceny ropy na rynkach światowych, co miało wpływ na obniżkę cen w hurcie. W ostatnim tygodniu podwyżki zaczęły wreszcie docierać na stacje.

Jak zauważają analitycy rynku paliw Biura Maklerskiego "Reflex" z Łodzi obniżki nie wystąpiły jeszcze na wszystkich stacjach, ale tu gdzie są, to sięgają nawet blisko 10 czy kilkunastu groszy na litrze.

Na stacjach województwa łódzkiego średnia cena litra benzyny 95-oktanowej wynosi 4,42 zł i jest o dwa grosze niższa niż przed tygodniem. O grosz staniał natomiast litr benzyny 98-oktanowej, która kosztuje obecnie 4,69 zł. Zakup litra oleju napędowego to wydatek rzędu 4,3 zł, to paliwo staniało w ciągu tygodnia o dwa grosze, o tyle, ile autogaz, który kosztuje przeciętnie 2,04 zł. Są to ceny średnie, na poszczególnych stacjach paliwa mogą być trochę droższe lub trochę tańsze.

- Rok temu za benzynę 95-oktanową płaciliśmy 50 groszy za litr więcej niż obecnie, za olej napędowy 60 groszy, natomiast w przypadku autogazu to dzisiaj płacimy o 6 groszy na litrze więcej - informuje Urszula Cieślak, analityk rynku paliw z Refleksu. - Poprawa poziomu marż na stacjach, sprawia, że nawet gdyby ceny w hurcie zaczęły rosnąć, to na stacje podwyżki powinny być przełożone ze znacznym opóźnieniem.

Mieszkańcy naszego województwa, którzy planują dalsze wyjazdy, powinni zatankować na stacjach w regionie. W Łódzkiem ceny paliw należą bowiem do jednych z najniższych w kraju. Mamy najniższe średnie ceny benzyny 95-oktanowej, natomiast benzyna 98-oktanowa jest tańsza jedynie w województwie śląskim i to zaledwie o 2 grosze na litrze. Również w województwie łódzkim jest najniższa średnia cena oleju napędowego, niższa o 4 grosze niż w przypadku znajdującego się na drugim miejscu województwa lubelskiego.

Prawidłowość ta nie dotyczy cen autogazu. To paliwo jest najtańsze w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie za litr trzeba zapłacić przeciętnie 1,95 zł.

Pozostało jeszcze 2% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.