Centralny Port Komunikacyjny. Z Łodzi do Warszawy w 6 minut

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Matylda Witkowska

Centralny Port Komunikacyjny. Z Łodzi do Warszawy w 6 minut

Matylda Witkowska

Rząd przyjął koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią i Warszawą. Pojawił się w nim zapis o możliwości budowy kolei z Łodzi do stolicy jadącej 1200 km/h.

Pierwsza w Polsce linia kolei próżniowej, tzw. Hyperloop, miałaby powstać między Łodzią a Warszawą i połączyć te miasta z Centralnym Portem Komunikacyjnym w Stanisławowie. Podawanym terminem jest już rok 2030.

We wtorek rząd przyjął koncepcję budowy Portu Solidarność - głównego węzła lotniczo-kolejowego w Stanisławowie w powiecie grodziskim. W dokumencie pojawiły się założenia budowy w Polsce superszybkiej kolei próżniowej, tzw. Hyperloop.

Jak przyznają autorzy dokumentu, kolej próżniowa jeszcze nigdzie na świecie nie została wdrożona. Jednak do czasu zbudowania CPK może stać się rzeczywistością. Dlatego została ujęta w koncepcji.

„W razie postępu prac nad koncepcją kolei próżniowych celowe wydaje się również zabezpieczenie dostatecznej ilości terenu wzdłuż planowanej nowej trasy Warszawa - Łódź dla zapewnienia ultraszybkiej komunikacji między dwiema aglomeracjami a CPK” - czytamy w rządowej koncepcji budowy CPK.

Szczegółowe plany budowy sieci Hyperloop przygotował zespół projektowy Hyper Poland wywodzący się z Politechniki Warszawskiej. Zawarte zostały w załączniku do rządowej koncepcji, do którego dotarł portal Business Insider Polska.

Według założeń badaczy, pierwszą linią próżniową miałoby być połączenie Łodzi z Warszawą i CPK. Miałaby powstać do 2030 r. Później powstałoby połączenie aglomeracji łódzko-warszawskiej z Małopolską i Śląskiem, a także korytarz międzynarodowy.

- CPK może być jedną z pierwszych okazji do wdrożenia Hyperloop. Byłoby to jak najbardziej uzasadnione - dodaje Marcin Rudniak z zespołu Hyper Poland.

Według rządowej koncepcji, taka kolej może być opłacalna. „Wdrożenie środka transportu operującego z prędkościami na poziomie 600-1200 km/h jest zasadne zwłaszcza dla połączenia wielomilionowych ośrodków miejskich” - czytamy w dokumencie.

Taka prędkość pozwoliłaby przejechać z Łodzi do Warszawy w czasie od 6 do 13 minut.

Pomysłodawcą koncepcji pociągów Hyperloop jest amerykański biznesmen i miliarder Elon Musk. W jego wizji ma to być „piąty środek transportu” łączący zalety samolotu i pociągu. Mają go tworzyć kapsuły zabierające 20-28 pasażerów i poruszające się w rurze z rozrzedzonym ciśnieniem. Pozwoli to na zmniejszenie oporów powietrza i osiąganie prędkości do 1200 km/h.

Musk ogłosił konkurs na budowę kapsuły. Zgłosiły się do niego zespoły z całego świata, w tym studenci Politechniki Łódzkiej. Dotarli do ścisłego finału, ale konkursu nie wygrali.

Zwycięska firma Euroloop może jednak testować swoje koleje w Jaworznie na Śląsku.

Pomysł Muska zainspirował do pracy zespoły techniczne na całym świecie. W Polsce koncepcję rozwija zespół Hyper Poland. Zaawansowane prace trwają m.in. w USA i w Chinach.

Jednak Adrian Furgalski z zespołu doradców TOR nie ma wątpliwości, że pomysł jest nierealny. - Równie dobrze można by wpisać do koncepcji stosowanie latających dywanów - mówi.

Jak tłumaczy, jeszcze żaden kraj nie sfinalizował takiego rozwiązania, a prototypy rozwijają prędkość dużo mniejszą niż 1000 km. - Nawet jeśli udałoby się to zrealizować, w grę wchodzą jeszcze koszty - mówi Furgalski. - Już teraz dla wielu Polaków pendolino jest zbyt drogie. Być może przejazd Hyperloop wyniósłby 500 czy 600 zł. Kogo byłoby na to stać?

LATAJĄCY JOHAN PABIANICE KUCHENNE REWOLUCJE PABIANICE NIEBO W GĘBIE I NA TALERZU PABIANICE

DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 11 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

Piła: Dziedzictwo Piła: Dziedzictwo CDA Piła: Dziedzictwo ONLINE Piła Dziedzictwo za darmo cały film

Thor: Ragnarok ONLINE. Thor: Ragnarok CDA. Thor: Ragnarok Youtube [THOR: RAGNAROK CAŁY FILM]

BELFER s02e03 BELFER ONLINE BELFER 2 ODCINEK 3 CDA BELFER 2 ODCINEK 3 GDZIE OGLĄDAĆ ONLINE ZA DARMO

LISTY DO M 3 LISTY DO M 3 KINO LISTY DO M 3 ZWIASTUN LISTY DO M 3 OBSADA LISTY DO M CDA

TOTEM CDA TOTEM ONLINE TOTEM ZALUKAJ TOTEM ZWIASTUN TOTEM POPEK, SOBOTA, MATHEO KLIP DO FILMU

Riverdale s02e05| Riverdale 2 online|Riverdale 2 odcinek 5|Riverdale CDA|Riverdale Zalukaj

Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Komentarze

44
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Wnuk oficera I- Szej Brygady

Nie wiem co będzie ale jest prowadzona polityka miedzynarodowa zupełnie absurdalna. Jaki tego może być skutek nie wiadomo. .....1939 rok był wielka trauma....nastepne pół wieku tez do d***. .

Wnuk oficera I- Szej Brygady

Nie wiem co będzie ale jest prowadzona polityka miedzynarodowa zupełnie absurdalna. Jaki tego może być skutek nie wiadomo. .....1939 rok był wielka trauma....nastepne pół wieku tez do d***. .

Hatakumba

I to jest nasza dobra zmiana!
Hahahahahahaha!

Za to powołamy spółkę d/s budowy kosmodromu i obsadzimy misiewiczami. Potrzebujemy więcej koryt.

Stać np Kurskiego

I innych nieudaczników z PiS w tym misiewiczów.

3 miliony mieszkań

Hahahahaha!
Milion samochodów elektrycznych.
Hahahahaha!
Więcej kasy na służbę zdrowia.
Hahahahaha!
Holecka 40.000zł
Hahahahaha!
Helikoptery dla armii.
Hahahahaha!
Superpierdolot do Warszawy.
Hahahahaha!

Bigos

STRAAAASZNI!!! Najstraszniejsi w 1000 letniej historii. Byli cwaniacy, zdrajcy ale wszyscy z wysokim IQ. Teraz sa BARANY, nigdy nie bylo tak glupiej wladzy

...to i tak...

...będzie bite 1,5h z Łodzi do Warszawy...

kiedy remont Rokicińskiej w Andrzejowie?

kiedy remont Rokicińskiej w Andrzejowie???

Sąsiad

wyjdą taniej

tornado147

A może tak jakaś alternatywa dla zatkanej Aleksandrowskiej/Limanowskiego najpierw ??? A może tak asfalt na Liściastej od Szczecińskiej do Al.Włókniarzy,jak się należy ? A nie jakieś kretyńskie s/f o pociągach !!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.