Cenna wiedza dla opolan. Atmoterm stworzył Dynamiczną mapę jakości powietrza dla Opola

Czytaj dalej
Fot. Fot. sławomir mielnik
Edyta Hanszke

Cenna wiedza dla opolan. Atmoterm stworzył Dynamiczną mapę jakości powietrza dla Opola

Edyta Hanszke

Jaki był, jaki jest, a nawet jaki będzie stan powietrza w mieście, można się dowiedzieć z tej mapy. Opracowała ją firma Atmoterm w ramach dofinansowanego projektu badawczo-rozwojowego.

To nowy, autorski projekt badawczo-rozwojowy opolskiej firmy Atmoterm, od ponad 35 lat działającej w obszarze rozwiązań służących do monitoringu oddziaływania na środowisko i jego ochronę.

- Zbudowaliśmy w Opolu system monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Właśnie kończymy instalować ostatnie z 17 stacji pomiarowych w mieście. Ich lokalizacja ma ogromne znaczenie dla prawidłowości odczytów i prognoz - wyjaśnia Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu. Nowoczesne urządzenia pojawiły się w miejscach, w których już działały takie stacje, w efekcie wcześniejszej współpracy miasta i Atmotermu.

Przetwarzanie danych z tego systemu w połączeniu z innymi (m.in. pobranymi ze stacji referencyjnych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu) pozwoliły firmie na stworzenie interaktywnej mapy. Z takiej mapy może skorzystać każdy, kto wejdzie na stronę internetową opracowaną przez firmę.

Znajdzie tam nie tylko dane o tym, jaki stan powietrza mieliśmy w wybranym punkcie Opola wczoraj czy dwa dni temu, ale też jaki jest dziś, a co najważniejsze - jaki będzie jutro.

Opolscy ekolodzy wielokrotnie podnosili, że alarmowanie społeczeństwa o smogu na podstawie archiwalnych danych odczytywanych ze stacji WIOŚ nie ma sensu.

Odczyty w ramach systemu Atmotermu dokonywane są co godzinę, a prognozy odnawiane co 12 godzin.

Przeciągając kursorem myszki po specjalnym suwaku na mapie, możemy zobaczyć, jaka będzie prognoza dla danego miejsca na mapie miasta za godzinę, dwie itd.

Za to najeżdżając kursorem na wybrane miejsce interaktywnej mapy, uzyskamy informacje o aktualnym (sprzed godziny) poziomie zanieczyszczenia powietrza w okolicach danej stacji pomiarowej oraz przyczynach tego zanieczyszczenia, na przykład czy pochodzi ono z niskiej emisji (palenisk domowych), czy napływa z zewnątrz, czy wytwarzana jest przez lokalne kotłownie, ciepłownie lub firmy.

Pomóc w zrozumieniu legendy do mapy mają kolory - im bardziej czerwony na danym terenie, tym zanieczyszczenie większe, im bardziej zielony - tym lepiej.

- Ta wiedza może posłużyć też samorządom do tworzenia programów ochrony powietrza - będą wiedziały na przykład, w których dzielnicach warto silniej wesprzeć mieszkańców pomocą finansową w wymianie starych pieców - wyjaśnia prezes Pazdan.

Realizując projekt badawczo-rozwojowy finansowany z programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Atmoterm wyszedł naprzeciw oczekiwaniom Polaków, którzy coraz częściej interesują się stanem jakości powietrza w swojej okolicy czy miejscu, do którego zamierzają pojechać.

Do końca przyszłego kwartału Atmoterm planuje objąć tym systemem 5-6 największych polskich miast, a do końca przyszłego roku rozprzestrzenić go na całą Polskę.

- Zaczynamy od Opola, bo tutaj działamy. Jesteśmy przygotowani do objęcia modelowaniem całego województwa i kraju - mamy bardzo mocne komputery przetwarzające dane - kontynuuje prezes Pazdan. - Czy tak się stanie, zależy od aktywności samorządów.
Wdrożeniem takich map na swoim terenie zainteresowane są już Dąbrowa Górnicza, Bydgoszcz i Jastrzębie-Zdrój.

Atmoterm liczy, że zainteresuje tym rozwiązaniem samorządy w całej Polsce

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.