Cel: dekarbonizacja systemu ciepłowniczego. Efekt: ograniczenie emisji CO2

Czytaj dalej
red

Cel: dekarbonizacja systemu ciepłowniczego. Efekt: ograniczenie emisji CO2

red

Veolia Energia Łódź, mając na uwadze wyzwania środowiskowe, jakie są stawiane przed sektorem energetycznym, konsekwentnie realizuje swoją strategię, która w ramach projektu Nowa Energi dla Łodzi zakłada stopniową dekarbonizację łódzkiego systemu ciepłowniczego i wykorzystanie paliw alternatywnych w procesie produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej w łódzkich elektrociepłowniach.

- Uwarunkowania lokalnego rynku ciepła, zmieniające się wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz konieczność zapewnienia konkurencyjności ekologicznej ciepła systemowego, mobilizują nas do realizowania działań mających na celu stopniowe odejście od spalania węgla na rzecz projektów w ramach gospodarki w obiegu zamkniętym - mówi Anna Kędziora-Szwagrzak, Prezes Zarządu Dyrektor Generalny Veolia Energia Łódż.

Instalacja na biomasę

W ramach strategii ukierunkowanej na dekarbonizację, w 2011 roku w widzewskiej elektrociepłowni EC4 uruchomiona została instalacja biomasowa wykorzystująca biomasę pochodzenia rolnego oraz odpady z przemysłu drzewnego jako paliwo do produkcji energii. W 2015 roku, z uwagi na m.in. względy środowiskowe i zmieniający się lokalny rynek ciepła, została wyłączona z eksploatacji elektrociepłownia EC2 przy. al. Politechniki w Łodzi.

ZOE - jedna inwestycja, kilka korzyści

W nawiązaniu do wyzwań środowiskowych, ogłoszonych 3 stycznia br. przez Prezydent Miasta Łodzi w „Ekopakcie dla Łodzi”, Veolia rozważa różne warianty produkcji ciepła systemowego i energii elektrycznej dla miasta, dzięki którym z jednej strony będzie możliwe systematyczne ograniczanie spalania węgla w łódzkich elektrociepłowniach, a z drugiej osiąganie znaczących ograniczeń emisji dwutlenku węgla.

Nasza misja „Odnawiamy zasoby świata” opiera się na wizji świata, w którym nie marnuje się zasobów i wykorzystuje się je w sposób zrównoważony. Odpady również mają wartość, a kiedy są ponownie wykorzystywane, są przyjaznym dla środowiska źródłem energii.

W obecnych warunkach rosnących problemów związanych z gospodarką odpadami Veolia przygotowuje projekt rozbudowy elektrociepłowni EC4 o Zakład Odzysku Energii (ZOE) na paliwo alternatywne, tzw. pre-RDF (skrót od angielskiego Refuse Derived Fuel). Pre-RDF - obok biomasy - będzie stanowić zamiennik węgla kamiennego.

Wykorzystanie pre-RDF, czyli frakcji resztkowej powstałej w procesach odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, której nie można składować, uzupełni miks paliwowy, z którego będzie mogła korzystać elektrociepłownia w procesie odchodzenia od spalania węgla.

Projekt instalacji (ZOE) odzyskującej energię z pre- RDF, przełoży się zarówno na korzyści środowiskowe, jak i społeczne związane m.in. z ograniczeniem ilości składowanych odpadów.

Dywersyfikacja paliwowa w Veoli Energii Łódź obejmie również w przyszłości zastąpienie węgla gazem, biomasą w postaci tzw. czarnego peletu oraz wdrażanie innych ekologicznych rozwiązań w celu zmniejszenia śladu węglowego.

Realizacja projektu Nowa Energia dla Łodzi, dzięki któremu ograniczone zostanie wykorzystanie węgla, pozwoli uzyskać rzeczywiste efekty środowiskowe dekarbonizacji. Zagwarantuje to spełnienie wymagań określanych na poziomie krajowym i unijnym oraz poprawi efektywność instalacji i urządzeń, a ponadto pozwoli optymalizować koszty funkcjonowania firmy dla zapewnienia cen ciepła akceptowalnych dla klientów.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.