Całus bywa miły i... odchudza. Skąd się wzięły pocałunki?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Izabela Mortas

Całus bywa miły i... odchudza. Skąd się wzięły pocałunki?

Izabela Mortas

Najprawdopodobniej ludzie nauczyli się tej sztuki, próbując przekazać sobie pokarm. Dziś znaczenie pocałunków podkreślają psychologowie, powstała nawet nauka traktująca o całowaniu - filematologia. Z okazji Światowego Dnia Pocałunku namawiamy do całuśnej aktywności, z zachowaniem jednak należytego rozsądku.

Dziennikarz całuje, lekarz zachowuje dystans

Całowanie jest nie tyle mile widziane, co wręcz potrzebne w budowaniu więzi rodzinnych. - Ważne, by w ogóle się całować, bez względu na wiek, ale jednak odróżniając pocałunki erotyczne od buziaków rodzicielskich, przyjacielskich i związanych z okazywaniem szacunku. Im więcej całowania, tym mniej problemów ze zdrowiem psychicznym - trudniej o agresję, stany depresyjne, zachowania przemocowe i patologiczne - wyjaśnia seksuolog i psycholog kliniczny Krzysztof Korona.

Co dobre w sytuacjach prywatnych, niekoniecznie słuszne w stosunkach zawodowych. Wzajemne całusy w policzki mogą być w niektórych środowiskach odbierane niezbyt przyjaźnie. - Jest wyraźna różnica w podejściu do buziaków na przywitanie w zawodach twórczych, często powiązanych ze sztuką - aktorstwem, dziennikarstwem, firmach pijarowych a tak zwanych zawodach „twardych” jak budowlanka, hydraulika, bankowość. Podczas gdy w pierwszej grupie całowanie na przywitanie jest dość powszechnie obserwowane, w drugiej wręcz przeciwnie. Wiąże się to na pewno z charakterem pracy - pierwsza grupa to ludzie kreatywni, żyjący emocjami, druga - zawody, w których ekspresja emocjonalna zwyczajnie przeszkadza. Na wodzy emocje trzymać muszą także pielęgniarki i lekarze, którzy również stronią od całusów na przywitanie - przybliża Krzysztof Korona.

W rękę tak, ale nie za wcześnie

Uważać należy także z całowaniem kobiety w rękę. Ten dość stary obyczaj dziś bywa bardzo różnie oceniany. Nie jest mile widziany w pracy, szczególnie w stosunkach szefowa - pracownicy. - Taki gest ze strony pracownika może zostać odczytany jako zuchwałość, nie zaś dobre maniery. Co więcej, również w sytuacjach politycznych raczej powinno się go zaniechać. Może świadczyć bowiem o demonstracji siły, nierównym traktowaniu kobiety jako partnera politycznego - zaznacza Krzysztof Korona. Czy to znaczy, że jest w ogóle niedopuszczalny? - Kobietę w pracy można pocałować w rękę raczej tylko w sytuacji, gdy składamy jej gratulacje lub życzenia - dodaje ekspert.

Panowie powinni uważać także na spotkaniach towarzyskich, szczególnie na pierwszych randkach. - Oczywiście wszystko zależy od kobiety, ale trzeba zaznaczyć, że współczesny savoir-vivre znacznie się zmienił. Wiele kobiet ocenia takie gesty jako nachalność ze strony mężczyzny, jeśli pojawia się na początku znajomości. Oczywiście gdy całowanie w rękę pojawia się z czasem w miarę rozwijania znajomości, świadczy o czymś zupełnie innym - głębokim zaangażowaniu uczuciowym mężczyzny, może być także elementem erotycznym, szczególnie gdy kobieta poda dłoń od wewnętrznej strony - mówi Krzysztof Korona.

Odchudzająca przyjemność

Jedno jest pewne - całowanie na pewno nie zaszkodzi naszej figurze, a wręcz pomoże pozbyć się trochę kalorii. Przy zwykłym pocałunku spalamy dwie kalorie na minutę, a przy namiętnym - aż sześć. Co więcej, angażujemy aż 12 mięśni ust, a przy francuskim - 29. Dodatkowo całowanie wzmacnia mięśnie policzków i tym samym poprawia sprężystość naszej skóry.

Ciekawostki o całowaniu

Większość osób podczas pocałunku przekręca głowę w prawo.
Zbadali to naukowcy z Uniwersytetu Ruhr w Niemczech. Przeanalizowali 124 pary, którym kazali się wielokrotnie całować. 65 procent z nich przekręcało głowę w prawo.

Pocałunek może budzić lęk - nazywa się to filemafobia.
Nie chodzi wyłącznie o zwykły stres przed pocałunkiem, lecz lęk, którego nie da się pozbyć mimo wielokrotnych prób całowania.

Najdroższe pocałunki były z udziałem brytyjskiego aktora Roberta Pattinsona, znanego z sagi filmowej „Zmierzch”.
Ich cena wyniosła łącznie 40 tysięcy funtów. Pocałunki ze znanym aktorem zostały wylicytowane przez dwóch biznesmenów, którzy kupili je dla córek podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2009 roku . Dochód został przeznaczony na walkę z AIDS.

Według badań aż 66 procent ludzi kończy związki z powodu „złego pocałunku”.
Nasza ślina i zmysł węchu rejestrują informacje na temat DNA partnera, na przykład czy spłodzi zdrowe potomstwo, jaki jest jego stosunek do związku i czego szuka w danej relacji. Pocałunek zdradzi wszystko :)

Całuśne rekordy
Najdłuższy pocałunek trwał 58 godzin 35 minut i 58 sekund.
Tyle całowała się para z Tajlandii - Ekkchai i Laksana Tiranarat. Dla porównania statystyczny pocałunek trwa dziś 8 sekund, a w latach osiemdziesiątych - dwie sekundy krócej.

Najliczniej całowano się w 2009 roku w walentynki w stolicy Meksyku.
Dokładnie 39 897 osób podjęło się tej aktywności na Placu Zocalo, ustanawiając tym samym rekord świata.

Izabela Mortas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.