Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Przemysław Franczak

Budda patrzy na Kim Dzong Una, a na stadionach zieją pustki

Widok z wieży obserwacyjnej w Korei Południowej na Strefę Zdemilitaryzowaną (zaczyna się tam, gdzie leży ta zielona wysepka); w oddali Korea Północn Fot. Przemysław Franczak Widok z wieży obserwacyjnej w Korei Południowej na Strefę Zdemilitaryzowaną (zaczyna się tam, gdzie leży ta zielona wysepka); w oddali Korea Północna
Przemysław Franczak

Jeden naród, jeden język, dwa kraje. - Skoro Niemcom udało się zjednoczyć, to czemu nam miałoby się nie udać? - pytają Koreańczycy z południa. To może być jednak bardziej skomplikowane. Dorasta pokolenie, któremu na tym nie zależy - pisze nasz wysłannik na zimowe igrzyska olimpijskie.

Na dawnej wieży obserwacyjnej, dziś zamienionej w cel turystycznych wycieczek, czterech bębniarzy szykuje się do występu. Stają przy instrumentach, przed sobą mają widok na Strefę Zdemilitaryzowaną (DMZ) i Koreę Północną. W ciszy długo patrzą w ich stronę. W końcu zaczynają grać. Porywająco. Jest w tym coś przejmującego.

- To jakiś rytuał, wiadomość, sygnał? - dopytuję.

- Eee, nie, to taki show dla turystów - wyprowadza mnie z błędu Meongju Shin, przewodniczka. A sama DMZ to jedna z głównych dla nich atrakcji. Przykład tragicznych w skutkach historycznych i politycznych absurdów. I tego, że - jak mówią miejscowi - wojna koreańska cały czas trwa.

Wycieczka na koniec świata

Strefa Zdemilitaryzowana. Długi na 238 km i szeroki na cztery pas zarośniętej ziemi, największe pole minowe na świecie, przecinające Półwysep Koreański. Jest kilka punktów, z których mogą zobaczyć go turyści, w jednym - i zarazem jedynym z nich można nawet przekroczyć granicę linii demarkacyjnej, osobliwą granicę komunizmu i kapitalizmu. To słynna wioska Panmundżom, gdzie znajduje się budynek, miejsce spotkań i negocjacji koreańskich przywódców. Stoi w nim stół: jego jedna połowa znajduje się w Korei Północnej, druga w Południowej. To właśnie tutaj niedawno ustalano szczegóły wspólnego przemarszu zawodników obu państw podczas ceremonii otwarcia igrzysk.

Czytaj więcej:

 • W starszym pokoleniu wciąż jest pragnienie zjednoczenia. Czy to realne?
 • To z bolesną przeszłością i napiętą sytuacją na Półwyspie powiązane jest zjawisko, które Koreańczycy z południa nazywają han. O co chodzi?
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Przemysław Franczak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.