Bodnar liczy na Senat przy budżecie RPO

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Damian Witek

Bodnar liczy na Senat przy budżecie RPO

Damian Witek

Kilka milionów złotych mniej będzie miał w tym roku Rzecznik Praw Obywatelskich. Ucierpią na tym głównie obywatele – mówi Adam Bodnar

Sejm zmniejszył środki przeznaczone na funkcjonowanie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar liczy, że sprawa tak się skończy.

W 2015 r. na funkcjonowanie urzędu RPO przeznaczono 38 mln zł, planowana kwota na rok 2016 wynosiła ponad 45_mln zł. Po poprawkach Sejm obniżył tę kwotę o 10 mln, co daje prawie 3 mln zł mniej niż w ubiegłym roku.

– Konsekwencje poniosą przede wszystkim zwykli ludzie, którzy zgłaszają nam swoje wnioski – mówi Adam Bodnar. – To dla nich został powołany ten urząd. Zabraknie środków na rozpatrywanie wniosków w sprawach karnych. Odwiedzanie i nadzorowanie miejsc pozbawienia wolności to jeden wymogów Unii Europejskiej – dodaje Bodnar. Polska ma obowiązek na bieżąco monitorować takie miejsca.

Adam Bodnar
Grzegorz Jakubowski Adam Bodnar

– Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich funkcjonuje w niewielu państwach europejskich. Jest jednym z najlepszych urzędów rzecznikowskich. Możemy być z niego i dumni i powinniśmy się starać, aby funkcjonował jak najlepiej – dodaje Bodnar.

Rzecznik dementuje plotki, według których został ukarany za to, że jego poglądy nie idą w parze z rządowymi. – Moje poglądy idą w parze z konstytucją i prawami obywatelskimi, nie mają związku z działaniami politycznymi – komentuje. Jego zdaniem poglądy nie mają tu nic do rzeczy, bo nie wpływają na jakość jego pracy.

Sejm nie stanowi ostatniego miejsca, gdzie decyduje się o kwocie przeznaczonej dla RPO. Kluczową opinię wygłosi Senat, a Bodnar liczy na jego rozwagę. To od jego poprawek zależeć będzie, ile pieniędzy zostanie przekazanych Rzecznikowi.

Bodnar zaskarżył też do Trybunału Konstytucyjnego zmiany w ustawie o służbie cywilnej autorstwa PiS. Poprawki te likwidują konkursy na stanowiska w urzędach, co jego zdaniem jest niezgodne z prawem. Według konstytucji każdy ma prawo do równego prawa w trakcie ubiegania się o stanowiska urzędnicze. – Zdarzały się przypadki nadużyć przy obsadzaniu stanowisk. Nie należy jednak wyrzucać całej ustawy do kosza, tylko nanieść poprawki – twierdzi Bodnar

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.