Iwona Góralczyk

Błogosławiona Maria Karłowska pomagała zagubionym moralnie

Błogosławiona Maria Karłowska pomagała zagubionym moralnie Fot. www.diecezja-torun.pl
Iwona Góralczyk

Na początku czerwca tego roku obchodziliśmy 20. rocznicę beatyfikacji Marii Karłowskiej.

Sanktuarium bł. Marii Karłowskiej znajduje się w Jabłonowie Pomorskim. Z kolei placówka jej imieniem - a ściślej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych (dawniej mechanik) - w Żninie.

Urodziła się 4 września 1865 roku w Słupówce, dziś Karłowo koło Kcyni, jako jedenaste dziecko wielkopolskiej rodziny ziemiańskiej. Dzieciństwo i młodość spędziła w Poznaniu. Po odbyciu kursu kroju i szycia w Berlinie Maria podjęła pracę w prowadzonej przez swą starszą siostrę Wandę pracowni haftu i szycia, jako instruktorka zatrudnionych tam dziewcząt. Zachowały one pamięć o swej nauczycielce jako osobie pełnej ujmującej prostoty i pogody ducha, z czym umiejętnie łączyła głęboką pobożność. W tym też czasie oddawała się ona z zapałem działalności dobroczynnej wśród chorych, ubogich i wielodzietnych rodzin oraz rozbitych małżeństw w najnędzniejszych dzielnicach Poznania.

Geneza specyficznego jej apostolstwa wiąże się ze spotkaniem z prostytutką, legitymującą się tzw. „czarną książeczką“, czyli podlegającą kontroli policji obyczajowej. Maria zrozumiała w tym momencie treść Chrystusowego „Pragnę” jako: „Pragnę dusz!”. Jej odpowiedź była prosta: „Pragnę wszystkiego, co może się przyczynić do zbawienia dusz” (M.K.). Bramy kamienic, cmentarz, ulica, dom publiczny, więzienie, oddział dla wenerycznie chorych kobiet w poznańskim szpitalu miejskim to pierwsze miejsca „szokującego” - jak mówiono - apostolatu Marii Karłowskiej.

Brak było jednak odpowiedniego domu dla podopiecznych, brak środków utrzymania i warunków potrzebnych im do odejścia od dotychczasowego stylu życia. Po licznych trudnościach w pierwszym małym Zakładzie Dobrego Pasterza w Poznaniu, Pan Bóg dał Marii fundatorkę, hrabiankę Anielę Potulicką, która nabyła dla tego dzieła budynek z ogrodem i rolą uprawną we wsi Winiary pod Poznaniem. Tu wychowanki zyskały dobre warunki do resocjalizacji poprzez pracę. Maria zorganizowała w nowym domu różnorodne warsztaty rękodzielnicze.

Na Winiary, wraz z Marią i jej wychowankami, przybyły pierwsze członkinie rodzącego się z jej inicjatywy nowego polskiego zgromadzenia zakonnego, Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

Matka opracowała dla niego Konstytucje oraz liczne podręczniki ascetyczne, wychowawcze i praktyczne, dając wszędzie konkretne i wyczerpujące wskazania, z których siostry pasterki owocnie korzystają do dziś.

Beatyfikacja w Zakopanem

Świętość Matki Marii Karłowskiej dostrzegana już za życia, została uznana przez Kościół w procesie beatyfikacyjnym. Potwierdzone zostało cudowne uzdrowienie, które dokonało się przez jej przyczynę w 1978 r. w Gdańsku. Tu można dostrzec owoc pracy wychowawczej Matki Marii: cudu doznał mąż byłej uczennicy szkoły gospodarczej w Jabłonowie. Ona to przyłożyła do jego zagrożonej amputacją nogi skrawek welonu Matki i prosiła Sługę Bożą o oddalenie operacji, co też się stało w sposób nagły, całkowity i trwały. Uwieńczeniem procesu był akt beatyfikacji, którego dokonał Jan Paweł II 6 czerwca 1997 r. pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Głównym ośrodkiem szerzenia kultu jest Sanktuarium Bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim.

Iwona Góralczyk

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego dla mieszkańców powiatu żnińskiego, by później relacjonować te wydarzenia na łamach "Gazety Pomorskiej", na portalach pomorska.pl, znin.naszemiasto.pl oraz w mediach społecznościowych.
Od 1998 roku mieszkam w Żninie, który po Brodnicy stał się moim drugim domem. Fascynują mnie ludzie Pałuk - twórczy, pełni pasji, pomysłów i chęci działania, a także bogata historia tego regionu. Bliska sercu jest mi sztuka ludowa, pałuckie rękodzieło, a co za tym idzie  kultowa "Jesień na Pałukach".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.