Biskup Ryś z Krakowa ma być metropolitą łódzkim

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Anna Gronczewska

Biskup Ryś z Krakowa ma być metropolitą łódzkim

Anna Gronczewska

Dziś usłyszymy nazwisko nowego metropolity łódzkiego. Decyzja ma zostać ogłoszona w południe. Wiele wskazuje, że nowym ordynariuszem łódzkim zostanie Grzegorz Ryś, biskup z Krakowa

Jeśli potwierdzą się informacje płynące wczoraj z Krakowa, prawdopodobnie dzisiaj o godz. 12 poznamy nazwisko nowego metropolity łódzkiego. Wszystko wskazuje, że zostanie nim Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Wierni z archidiecezji łódzkiej czekali na ten moment od dziewięć miesięcy.

Artur Sporniak, publicysta „Tygodnika Powszechnego” uważa, że to bardzo dobry wybór papieża Franciszka.

- Biskup Grzegorz Ryś jest zaprawiony ewangelicznym boju - tłumaczy. - To człowiek, który nie tylko z ramienia episkopatu odpowiada za nowe poruszenie ewangeliczne, nowe metody, akcje i trochę za zmianę naszego myślenia o głoszeniu Ewangelii. Dla Łodzi to może by świetny kandydat na biskupa.

8 grudnia zeszłego roku dotychczasowy ordynariusz archidiecezji łódzkiej arcybiskup Marek Jędraszewski, decyzją papieża Franciszka, uzyskał nominację na metropolitę krakowskiego. Administratorem archidiecezji łódzkiej kolegium konsultorów wybrało wtedy biskupa pomocniczego Marka Marczaka. Zarządzał archidiecezją do czasu wyboru nowego metropolity.

Biskup Grzegorz Ryś ma 53 lata i pochodzi z Krakowa. Nominację biskupią dostał w 2011 r. od papieża Benedykta XVI. Ma tytuł doktora habilitowanego. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, angielskim i włoskim. Stoi na czele Zespołu do spraw Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Jak sam podkreśla, najważniejsze dla biskupa jest bycie z ludźmi w parafiach, szczególnie wśród wspólnot i ruchów kościelnych.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Jestem łodzianką więc Kocham Łódź. Piszę o historii mojego miasta, historii regionu, sprawach społecznych, związanych z religią i Kościołem. Lubię wyjeżdżać w teren i rozmawiać z ludźmi. Interesuje się szeroko pojmowanym show biznesem, wywiady z gwiazdami, teksty o nich.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.