Grzegorz Kozakiewicz

Będzie nowy blok na cmentarzu szpitala

Justyna Wróbel, rzecznik 105 SW: - Nie braliśmy udziału w transakcji. Decyzje zapadają w AMW. Fot. Grzegorz Kozakiewicz Justyna Wróbel, rzecznik 105 SW: - Nie braliśmy udziału w transakcji. Decyzje zapadają w AMW.
Grzegorz Kozakiewicz

Trwają przygotowania do budowy na tyłach 105. Szpitala Wojskowego w Żarach. Prywatny inwestor planuje postawić tam budynek wielorodzinny.

Przed wojną przy ówczesnej Friedhofsweg znajdowały się dwie nekropolie. Nie do końca jasny jest ich charakter.
Zdaniem jednych, leżał tam kirkut, czyli cmentarz żydowski, zdewastowany w latach 40. Inni chcieliby widzieć tam miejsce pochówku pacjentów z zakładu dla nerwowo chorych.

Bezspornym faktem jest, że pogrzeby na tym terenie trwały nadal za czasów sowieckiej komendantury wojskowej. Śladami po nich są zniszczone obeliski z napisami ku chwale „krasno-armiejców”.
Ich szczątki ekshumowano w latach pięćdziesiątych na teren obecnego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej. Do 2014 roku działka należała do Agencji Mienia Wojskowego.

„Osiedle pod Wieżą“. Tak nazywać będzie się nowa inwestycja przy ulicy Spokojnej

Przygotowania do jej sprzedaży trwały dwa lata. W opisie nieruchomości próżno szukać informacji o dawnej nekropoli.
Agencja utrzymuje jednak, że nowy nabywca zna przeszłość tego miejsca. Wkrótce powstaną tu mieszkania. Pozwolenie na budowę zostało już wydane.

- Inwestor dokonał wcześniej koniecznych uzgodnień z konserwatorem - słyszymy w starostwie. Tyle, że mają one związek z nieodległą strefą ochrony, jakiej podlega centrum miasta. Sam teren cmentarza nie jest chroniony. - W połowie lutego przeprowadzimy oględziny obelisków - mówi Elżbieta Górowska z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków - Przesądzi ona o ich ewentualnym zabytkowym charakterze. Znaleziska ruchome leżą w gestii konserwatora miejskiego. Stosowne prace archeologiczne wykona Pracownia „Ekspert” z Bieniowa.

Właściciel działek nie chce komentować sprawy. Według prawa, to on zobowiązany jest do pokrycia kosztów ewentualnych ekshumacji i pochówku w nowym miejscu.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.