Bartolini Air, czyli powietrzne taksówki latają z Łodzi

Czytaj dalej
Bartolini Air

Bartolini Air, czyli powietrzne taksówki latają z Łodzi

Bartolini Air

Od ponad roku z łódzkiego lotniska można polecieć powietrzną taksówką Bartolini Air. Firma uzyskała certyfikat przewoźnika lotniczego i od tego czasu oferuje prywatne podróże lotnicze. Air taxi dostępne są zarówno dla celów biznesowych, jak i prywatnych

W dzisiejszych czasach to właśnie samolot jest najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem przemieszczania się. Według analityków PricewaterhouseCoopers polskie lotniska obsłużą w 2019 r. nawet 50 mln pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 10,5 proc. W poprzednim roku liczba pasażerów w polskich portach lotniczych wzrosła aż o 15 proc. i przekroczyła 45 mln. Rynek lotniczy w Polsce rozwija się najszybciej w Europie.

To zasługa linii rejsowych, ale również tzw. general aviation, czyli lotnictwa ogólnego, na które składają się m.in. prywatne podróże powietrzne.

Lotnictwo staje się sposobem na szybkie przemieszczanie się m.in. przedsiębiorców i inwestorów, a Łódź jest dziś bardzo pożądaną lokalizacją dla międzynarodowych firm szukających nowej siedziby w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dla inwestorów ważne jest centralne położenie oraz fakt posiadania lotniska zlokalizowanego zaledwie 15 minut drogi od centrum miasta, które gwarantuje łatwy dostęp do wszystkich największych ośrodków biznesowych w Polsce i Europie. Wzorem takich lotnisk jak Dortmund czy Sankt Gallen, również port lotniczy w Łodzi stworzył warunki, w których nowy przewoźnik biznesowy mógł od podstaw budować swoje usługi.

Bartolini Air, czyli powietrzne taksówki latają z Łodzi

- Kiedy inaugurowaliśmy w 2006 roku szkołę lotniczą, po pasie startowym w Łodzi kołowały zaledwie trzy nasze samoloty - mówi założyciel i prezes grupy Bartolini Air, Bartłomiej Walas. - Od tego czasu przeszliśmy bardzo długą drogę. Dziś jesteśmy największym w Europie Centralnej ośrodkiem szkolącym ponad 200 pilotów rocznie, a w naszej szkole uczyli się obywatele 56 państw. Kolejnym, naturalnym dla nas krokiem, było uzyskanie licencji przewoźnika lotniczego, stworzenie oferty prywatnych podróży powietrznych, ale także pełnego zaplecza dla lotów biznesowych w Łodzi.

Bezpiecznie, bezpieczniej, najbezpieczniej

W porównaniu z podróżą samochodem czy koleją lotnictwo uchodzi za najbezpieczniejszy środek transportu, a opinie te systematycznie potwierdzają m.in. dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych. O bezpieczeństwie lotów decyduje kilka podstawowych czynników.

Przede wszystkim samoloty są regularnie kontrolowane pod kątem technicznym i serwisowane po każdym locie. To sprawia, że ewentualne usterki są od razu usuwane a te, które pojawiają się niespodziewanie, zazwyczaj nie zagrażają pasażerom. W lotnictwie obowiązuje bowiem tzw. zasada redundancji, która oznacza, że każdy system istotny dla bezpieczeństwa jest zdwojony, a niekiedy posiada nawet więcej niż jeden system zastępczy. Przy jego awarii samolot jest nadal w pełni sprawny i może bezpiecznie dotrzeć do celu podróży lub w najgorszym przypadku do najbliższego lotniska.

- Serwis samolotów i decyzja o dopuszczeniu maszyny do lotu są zdecydowanie dłuższe i bardziej skomplikowane niż w przypadku innych środków transportu- mówi Bartłomiej Walas. - Każda czynność wykonana przez mechanika jest przez niego poświadczana podpisem, który oznacza, że to on osobiście odpowiada za bezpieczeństwo maszyny i podróżujących nią osób. Samochód przechodzi przegląd raz w roku, a większość samolotów kontrolowana jest każdego dnia przez wykwalifikowanych mechaników i przed każdym lotem przez załogę. Piloci samolotów przed startem mają obowiązek wykonania ściśle określonych czynności, zanim będą mogli odpalić silnik. W lotnictwie, szczególnie tym związanym z przewozem pasażerów i cargo, wszystko odbywa się według ściśle określonych procedur. Nie ma miejsca na nonszalancję.

Taksówki powietrzne z Łodzi

Bartolini Air, największy w Europie Centralnej ośrodek szkolenia pilotów, uzyskał w 2018 roku certyfikat przewoźnika lotniczego i oferuje prywatne podróże powietrzne. Flota Bartolini Air obejmuje obecnie przeznaczone do lotów po Polsce, dwusilnikowe samoloty tłokowe, operujące nawet z krótkich, trawiastych lądowisk, a już wkrótce - dyspozycyjne odrzutowce, umożliwiające lot na dowolne z tysiąca lotnisk w Europie. Ten rodzaj podróżowania to doskonałe rozwiązanie np. dla zarządów firm czy zapracowanych managerów z firm wielooddziałowych.

Bartolini Air, czyli powietrzne taksówki latają z Łodzi

- Oferujemy taksówki powietrzne, na które stać będzie większość polskich przedsiębiorców - mówi Jakub Benke, prezes zarządu i udziałowiec Bartolini Air. - Choć sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu systematycznie rośnie, wciąż są miejsca w Polsce, do których trudno dostać się szybko i w sposób komfortowy .

Jest kilka powodów, dla których warto skorzystać z air taxi - szczególnie jeśli jesteśmy przedsiębiorcami.

Oszczędność czasu i… pieniędzy

Usługi taksówki powietrznej w pełni dostosowywane są do potrzeb i oczekiwań klientów. Bartolini Air jest w stanie zabrać troje pasażerów z 86 różnych lotnisk oraz lądowisk w Polsce i w ciągu maksymalnie 2 godzin zawieźć ich w dowolny zakątek kraju: na bieszczadzkie lotnisko w Arłamowie, lądowisko w Jastarni czy trapiony letnimi korkami Hel. Korzystanie z powietrznych taksówek ma wiele zalet: komfort, oszczędność czasu, spokój i jedno jest pewne - na pewno nie spóźnimy się na lot.

Dzięki taksówce powietrznej pasażer oszczędza czas i unika typowych kłopotów znanych z dużych portów lotniczych.

Podczas większości lotów komercyjnych, nawet na trasach krajowych, pasażer musi być obecny na lotnisku w celu odprawy około 1,5-2 godziny przed odlotem. Z air taxi to nie problem. Po prostu pasażer pojawia się na kilkanaście minut przed odlotem, parkuje samochód blisko samolotu, wita się z pilotem, który odbiera bagaż i przechowuje go w przestrzeni bagażowej taksówki powietrznej. Następnie rusza w podróż. Bez zbędnego czekania i stresu.

Nowoczesne taksówki powietrzne od Bartolini Air

Podróżującym po Polsce Bartolini Air oferuje nowoczesne, dwusilnikowe samoloty tłokowe Tecnam P2006T, które - dzięki możliwości lądowania nawet na krótkich, trawiastych pasach - szybko przetransportują pasażera także w miejsce pozbawione lotniska czy dogodnych połączeń drogowych i kolejowych. Samoloty wyposażone są w dwa silniki, co radykalnie podnosi poziom bezpieczeństwa i wyróżnia firmę wśród konkurencji, która na podobnych trasach oferuje głównie jednosilnikowe awionetki.

- Nowoczesny i dwusilnikowy, a więc bezpieczny samolot, krótkie trawiaste lotniska i przelot w cenie około 3 tysięcy złotych za osobę - to nowa jakość na polskim rynku taksówek powietrznych - tak ofertę Bartolini Air w zakresie przewozów krajowych podsumowuje prezes firmy.

Również podróże zagraniczne

Sześciomiejscowy odrzutowiec Cessna Citation Jet to z kolei oferta Bartolini Air na podróże zagraniczne. O godzinie wyznaczonej przez klienta samolot startuje z dowolnego miejsca Polski (w kraju jest już 15 cywilnych lotnisk zdolnych przyjąć odrzutowce) i z prędkością ponad 700 km/h leci bezpośrednio do jednego z kilkuset portów w Europie, również takich jak miejskie lotnisko London City czy alpejskie Sankt Moritz.

- Istnieją już firmy, które oferują w Polsce czarter odrzutowców, ale naszą mocną stroną jest lokalizacja - mówi Bartłomiej Walas. - Łódź to centrum kraju, a jednocześnie niższe niż w Warszawie koszty i mądrze zarządzane lotnisko, które wspiera rozwój małego lotnictwa.

Za zagraniczną podróż odrzutowcem Bartolini Air klienci zapłacą około 6-8 tysięcy złotych za osobę. To mniej niż w przypadku większości innych operatorów powietrznych taksówek w naszym kraju.

Rośnie popyt na zarządzanie prywatnymi samolotami

W Polsce jest obecnie około 30 prywatnych odrzutowców i co roku przybywają 2-3 nowe maszyny. Obowiązujące od 2016 roku, nowe, europejskie przepisy lotnicze znacznie zaostrzyły wymagania stawiane operatorom tzw. samolotów skomplikowanych, czyli wszystkich odrzutowych i większości turbośmigłowych.

To zwiększyło zapotrzebowanie na profesjonalne firmy wspierające prywatnych właścicieli samolotów. Do nich Bartolini Air kieruje swoją nową ofertę kompleksowych usług zarządzania, do których należą m.in. hangarowanie i obsługa techniczna, a także pomoc w imporcie i rejestracji maszyn, rekrutacji załóg oraz spełnieniu technicznych i operacyjnych wymagań formalnych stawianych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

To jeszcze nie wszystko, co zapewnia firma. Bartolini Air umożliwia także posiadaczom samolotów zarabianie na nich. Firma udostępnia prywatne maszyny do czarteru w czasie, gdy właściciele z nich nie korzystają.

- Międzynarodowe lotnisko w Łodzi to świetna baza dla samolotów odrzutowych - ma długi, oprzyrządowany pas startowy, dobrą infrastrukturę z możliwością budowy nowych hangarów i prężne kierownictwo, które w rozwoju lotnictwa biznesowego widzi szansę dla całego portu - komentuje Jakub Benke.

Bartolini Air

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.