Badaj się, to nie jest żadna filozofia, żaden wstyd

Czytaj dalej
Alicja Tomczyk

Badaj się, to nie jest żadna filozofia, żaden wstyd

Alicja Tomczyk

- Mamy cycki, tak jak Wy! Też się badamy, to nie jest żadna filozofia, żaden wstyd czy obciach. Mamy dla kogo żyć! - mówią Siostry AdiHD, ambasadorki akcji społecznej „Dotykam=Wygrywam”.

Choć na co dzień przekazują lekkie treści, to mówiąc o raku piersi, są bardziej przekonujące niż specjalistyczne broszury w gabinetach lekarskich. Do kampanii społecznej „Dotykam=wygrywam” zaproszono aktorki, piosenkarki i „dziewczyny z internetu”, popularne influencerki. Wśród nich są także łodzianki - Siostry ADiHD, czyli Milena i Ilona Krawczyńskie.

Kampania społeczna „Dotykam=wygrywam” dotyczy profilaktyki raka piersi - ma promować regularne samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. W kampanii zbierane są także fundusze na działania charytatywne wspierające stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundację Wsparcie na Starcie. Do akcji dołączyły gwiazdy, które wzięły udział w nagraniu filmu nawołującego do wypracowania w sobie nawyku dbania o zdrowie piersi. Wśród nich są Siostry ADiHD.

- Początkowo myślałyśmy, że ten temat w ogóle nie będzie interesujący dla naszych odbiorców. W końcu na co dzień dajemy raczej lekkie treści. Okazało się, że mnóstwo dziewczyn po naszych filmikach zaczęło się badać samodzielnie w domu - przyznaje Milena Krawczyńska i dodaje: - Jednak najbardziej poruszającym momentem była pierwsza - ale nie jedyna! - wiadomość o treści: „Dziękuję dziewczyny! Dzięki wam zrobiłam badanie i wyczułam guz. Jestem już po dwóch chemiach i wszystko wskazuję, że całkowicie wyzdrowieję. W imieniu moich małych dzieci dziękuję, że uratowałyście im mamę”. Mam „ciary” na samo wspomnienie tego wyznania - przyznaje Milena.

Mity wokół raka

Rak piersi w Polsce jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów u kobiet. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co roku chorobę tą diagnozuje się u około 18 tys. kobiet, z czego ponad 5 tys. umiera. Dlaczego? Pierwszym powodem jest zbyt późne wykrycie nowotworu.

Choć mogłoby się wydawać, że o profilaktyce raka piersi mówi się dużo, to wciąż wokół tego tematu jest mnóstwo mitów. Najniebezpieczniejszym jest ten, który mówi o tym, że chorują kobiety po menopauzie. Być może ma to związek z promocją mammografii - badań dla pań po 50. roku życia i skojarzeń ich z profilaktyką nowotworów piersi. Tymczasem, jak pokazują badania - na raka piersi chorują już nawet nastolatki.

- Tak sobie wspominam naszą młodość w Trzemesznie, skąd pochodzimy. Nieduże miasteczko, w tamtych czasach nie było aż takiego dostępu do informacji jak dziś. Która z nas by w ogóle pomyślała o samobadaniu piersi? Dziś na szczęście jest inaczej - mówią łodzianki.

Wbrew obiegowym opiniom nowotwory piersi atakują także kobiety tuż po zakończeniu laktacji, a także te, które nie są obciążone genetycznie. Nie jest prawdą również to, że panie z bardziej obfitym biustem czy też tęższe, nie są w stanie wyczuć potencjalnego guza.

Niestety, rak to wciąż tabu. Firma Panache, produkująca biustonosze i prowadząca kampanię „Dotykam = wygrywam”, zrobiła badania, z których wynika, że głównym powodem, dla którego kobiety się nie badają, jest strach przed wykryciem guza. Drugą przyczyną zaniedbań w samobadaniu jest wstyd - przed lekarzem, przed samą sobą, że piersi, np. po ciąży i karmieniu nie są już tak jędrne jak kiedyś.

W przełamaniu takich oporów pomagają właśnie Siostry ADiHD, których główną platformą komunikacji jest Instagram. Dziś mają tam 150 tys. obserwujących, a w InstaStories - krótkich filmikach opowiadają o codziennym życiu - na luzie i z humorem.

- Myślę, że właśnie dlatego udaje nam się skutecznie przełamać tabu. Mówimy: mamy cycki, tak jak Wy! Też się badamy, to nie jest żadna filozofia, żaden wstyd, czy obciach. Wszystkie jesteśmy młode, piękne i mamy dla kogo żyć. Jesteśmy tu i teraz, mówimy bezpośrednio. To bardziej porusza niż anonimowa ulotka w gabinecie lekarskim. Nawet najlepiej skonstruowana, pełna merytorycznej wiedzy - podsumowuje Milena.

Liczy się czas

Badaj się, to nie jest żadna filozofia, żaden wstyd

Jak mówią Siostry ADiHD, udział w kampanii pozwolił także im znacząco pogłębić wiedzę na temat profilaktyki raka piersi. - Podobnie jak zdecydowana większość społeczeństwa, myślałam, że nowotwór piersi to rychła śmierć. Że chemia, że przerzuty…. Tymczasem wcześnie wykryty, daje możliwość 100 proc. wyzdrowienia. Ale kluczem jest odpowiednio wczesna diagnoza - mówi Milena Krawczyńska.

Rak piersi może rozwinąć się do bardzo niebezpiecznej formy nawet w kilka miesięcy. Dlatego ważne jest, by raz do roku robić USG, ale co miesiąc badać się samodzielnie w domu.

O tych dobrych nawykach mówi również Izabela Sakutova, brafitterka i założycielka fundacji „Wsparcie na starcie”. Wraz z wolontariuszami z całej Polski prowadzi kampanie edukacyjne w szkołach, gdzie uczy nastolatki, jak prawidłowo badać piersi w domu oraz jak dobierać pierwsze biustonosze. Jest też pomysłodawczynią akcji „reCYCling”, namawiającej do oddawania zużytych staników do utylizacji. Przez ostatnie 7 lat kampania „Dotykam=Wygrywam” zebrała aż 67 tys. sztuk biustonoszy, czyli ponad 4 tony staników! Pieniądze z ich recyklingu przekazane zostały stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Twórcy kampanii „Dotykam=wygrywam” mówią, że chcieliby, żeby dbanie o zdrowie stało się tak oczywiste jak dbanie o wygląd:

- Skoro regularnie chodzimy na manicure, do fryzjera czy kosmetyczki, to powinniśmy też regularnie chodzić na badania. Mam nadzieję, że już wkrótce będzie to chlubnym nawykiem Polek w każdym wieku - podsumowuje Milena Krawczyńska.

Badaj się, to nie jest żadna filozofia, żaden wstyd

Jak wykonać samobadanie piersi?

Piersi najlepiej badać raz w miesiącu, między 6. a 9. dniem cyklu, tego samego dnia cyklu. Zacznij od badania piersi przed lustrem:

1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, kolorze skóry. Czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte. 2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.

3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina. Kontynuuj badanie pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany: 1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi, przesuwaj palce do jej środka, naciskając trzema środkowymi i zataczaj drobne kręgi wokół piersi. Nie omijaj żadnego miejsca.

2. Zbadaj też prawą ręką lewą pachę, wyczuj czy węzły chłonne nie są powiększone. 3. Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę.

Więcej na dotykamwygrywam.pl

Alicja Tomczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.