Arcybiskup Grzegorz Ryś, rabin Michael Schudrich, działaczka Janina Ochojska debatowali z młodzieżą o inności [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Kasprzak
Matylda Witkowska

Arcybiskup Grzegorz Ryś, rabin Michael Schudrich, działaczka Janina Ochojska debatowali z młodzieżą o inności [ZDJĘCIA]

Matylda Witkowska

Abp. Grzegorz Ryś, rabin Michael Schudrich oraz działaczka humanitarna Janina Ochojska rozmawiali w Łodzi o inności. Na łódzkiej ASP dyskutowali m.in. Słuchało ich 160 uczniów z Łodzi i całej Polski.

Debatę pt. „Inny?” z udziałem młodzieży zorganizowała łódzka Fundacja Kolorowo wraz z Łódzkim Klubem Tygodnika Powszechnego. W ogólnopolskim konkursie fotograficznym uczniowie mieli zobrazować „Innego”. Laureaci konkursu i uczniowie z łódzkich liceów i gimnazjów zostali zaproszeni do Łodzi na debatę.

Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej wspominała swoje dzieciństwo w ośrodku dla niepełnosprawnej młodzieży. Tam zrozumiała, że gdzieś są inne, sprawne dzieci. - Od najwcześniejszego dzieciństwa mam poczucie swojej inności - mówiła młodzieży.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przypominał, że w Polsce spotkało go więcej miłych spotkań z obcymi niż tych nieprzyjemnych. Wyjaśniał, że „inny” to po prostu drugi człowiek. Bo nie ma dwóch takich samych ludzi. - Każdy człowiek jest unikalny, tak jak płatki śniegu - mówił Schudrich.

Jak podkreślał efekt spotkania z obcym zależy od osobistej postawy. - Uśmiechnij się i zobacz, co się stanie - radził młodzieży.
Abp. Grzegorz Ryś wspominał natomiast swoją wizytę w ośrodku dla uchodźców w podłódzkich Grotnikach. Pojechał tam przed Bożym Narodzeniem gdy usłyszał, że brakuje im wielu rzeczy.

- Nie wiem jakie macie skojarzenia, gdy słyszycie słowo „uchodźca”, ale w Grotnikach jest tam 60 dzieci. Jeśli pojedziesz tam, to ci się zupełnie myślenie zmienia - mówił łódzki pasterz.

Wspominał też wyprawę z pomocą charytatywną z Janiną Ochojską do Hebronu podczas której musiał zrewidować swoje wyobrażenia na temat sytuacji mieszkających tam ludzi.

- Pytałem się, czy nie ma miejsc w których Żydzi i muzułmanie muszą pracować razem. Okazało się, że jest tam 90-procentowe bezrobocie - mówił abp. Ryś.

Opowiadał też o spotkaniu „Echo Asyżu” w Krakowie podczas którego wierzący i niewierzący postanowili zebrać pieniądze na studnię w Sudanie.
- Tam gdzie ludzie są nawet bardzo różni mogą się spotkać czyniąc konkretne, sensowne dobro - mówił arcybiskup.

Był też czas na pytania. Uczniowie chcieli wiedzieć m.in. dlaczego inny często oznacza to samo, co „gorszy”. To pytanie zdenerwowało Ochojską. Chciała dowiedzieć się, skąd młodzież nauczyła się takiego połączenia. Potem uczniowie spotkali się z publicystą religijnym Szymonem Hołownią.

To kolejne już ekumeniczne spotkanie w którym bierze udział abp. Grzegorz Ryś. W styczniu zorganizował diecezjalne obchody Dnia Judaizmu. Wraz z łódzkim rabinem Dawidem Szychowskim interpretował wówczas opowieść o wieży Babel.

Wraz z przedstawicielami innych wyznań chrześcijańskich wprowadził do Łodzi Ekumeniczną Drogę Światła. To uliczne nabożeństwo przypominające o wydarzeniach, które nastąpiły po zmartwychwstaniu Chrystusa. Zastąpiła zawieszoną przez jego poprzednika, abp. Marka Jędraszewskiego Ekumeniczną Drogę Krzyżową. ą

Matylda Witkowska

Od kilkunastu lat jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego. W pracy zajmuję się tak ważnymi dziś sprawami zdrowia i medycyny oraz ochroną środowiska. Ale w mojej działce jest też rekreacja oraz duma i serce Łodzi czyli ulica Piotrkowska. Prywatnie jestem urodzonym mieszczuchem. Cieszy mnie moda na miasta zielone i dobre do życia, wolę jeździć rowerem niż autem. Fascynuje mnie to, co niezwykłe. Ktoś widział w Łodzi ufo? Chętnie tam podjadę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.