Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jacek Pająk

Apostoł Andrzej i mistrz Yoda, czyli moc imion jest z nami... [KOMENTARZ JACKA PAJĄKA]

Apostoł Andrzej i mistrz Yoda, czyli moc imion jest z nami... [KOMENTARZ JACKA PAJĄKA]
Jacek Pająk

Z imionami jest trochę jak z modą. Zmieniają się kolory, kroje, dodatki, ale zawsze zostaje wyczucie smaku i zdrowy rozsądek. Ekstrawagancjamoże sprawdza się na wybiegach, ale w normalnym życiu niekoniecznie

Dziś Andrzeja, czyli jedno z najpopularniejszych imieninowych świąt w naszym kraju (po Annie, Barbarze, Krystynie, Piotrze, Janie, Pawle itp. itd.). Przy okazji - jeśli Państwo pozwolą na odrobinę prywaty - chciałbym tą drogą złożyć najlepsze życzenia swojemu Tacie i oczywiście wszystkim innym Andrzejom.

W wigilię 30 listopada niektórzy tradycyjnie lali wosk, więc w samym dniu imienin postaram się nie lać już wosku i wody tym bardziej przybliżając w krótkich słowach kim był ów Andrzej, który rozsławił imię swoje i innych na całym świecie.

Otóż był to jeden z dwunastu Apostołów i przy okazji rodzony brat samego świętego Piotra. Też jak On był przez jakiś czas prostym rybakiem łowiącym w Jeziorze Galilejskim. Początkowo należał do uczniów Jana Chrzciciela, ale później „złowił” go Jezus, czyniąc jednym z późniejszych twórców Kościoła powszechnego. Z zapisów wynika wręcz, że był „pierwszym z powołanych” przez Chrystusa.

Po śmierci, zmartwychwstaniu oraz wniebowstąpieniu Jezusa święty Andrzej zaczął głosić ewangelię w Bizancjum, dlatego jest uważany za pierwszego „biskupa konstantynopolitańskiego”, czyli Ojca Kościoła Wschodniego (dziś kojarzonego głównie z prawosławiem i wyznaniem grekokatolickim). Zginął śmiercią męczeńską na krzyżu w kształcie litery „X”, co stało się jednym z jego symboli przedstawianych choćby na ikonach. Ale znany jest też ze... znaków drogowych, zwanych „krzyżami świętego Andrzeja”, ustawianych przy przejazdach kolejowych.

Znakiem czasu jest z kolei niejaki Yoda. Może Państwo kojarzą. Taki mały (130 centymetrów wzrostu - jak król Łokietek), zielony, sympatyczny ludzik nieznanej rasy, który jednak posiada Moc. Dziś może nawet porównywalną do wszystkich starożytnych świętych. Do tego stopnia, że jeden z fanów Gwiezdnych Wojen postawił zmienić swojemu pięcioletniemu synowi drugie imię właśnie na Yoda. Użył do tego wszystkich swoich mocy, z sądem włącznie.

Rada Języka Polskiego przez jakiś czas się wahała, ale wyjścia nie miała i wniosek musiała rozpatrzeć, bo był jak najbardziej formalny, wystosowany przez rodziców wspomnianego młodego obywatela i nawet poparty pismem przez urząd stanu cywilnego.

Pozostało jeszcze 25% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Pająk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.