And the winner is.... Monopolis, Lodz! Kompleks Monopolis docenioną wizytówką Łodzi

Czytaj dalej
Dariusz Pawłowski

And the winner is.... Monopolis, Lodz! Kompleks Monopolis docenioną wizytówką Łodzi

Dariusz Pawłowski

Rewitalizowany obszar dawnego Monopolu Wódczanego wyróżniono w sposób, jaki jeszcze Łodzi się nie przydarzył. Uznano go bowiem za najlepszy obiekt wielofunkcyjny na świecie.

And the winner is.... Monopolis, Lodz! - ogłoszono podczas gali MIPIM Awards w Paryżu, w Hotel InterContinental Paris-Le Grand. Skojarzenia z inną słynną ceremonią są jak najbardziej uzasadnione, bowiem wyróżnienia przyznane w ramach Paris Real Estate Week określane są jako „Oskary branży nieruchomości”. Kompleks Monopolis zwyciężył w kategorii Best Mixed-Use Development, co oznacza, że międzynarodowe jury uznało łódzkie przedsięwzięcie za najlepszy obiekt wielofunkcyjny - na świecie!

And the winner is.... Monopolis, Lodz! Kompleks Monopolis docenioną wizytówką Łodzi

Statuetkę odbierał Krzysztof Witkowski, prezes zarządu spółki Virako, inwestora Monopolis. Powiedział między innymi: - Bardzo zależało nam na tym, by panowała tu wyjątkowa atmosfera, by oddać ducha nie tylko tego miejsca, ale i samej Łodzi. Monopolis to jedna z najbardziej technologicznie zaawansowanych rewitalizacji na świecie. A Łódź to piękne miasto, które zasługuje na tak dobre inwestycje.

I właśnie duch Łodzi - Spirit of Łódź - to hasło i idea przyświecająca całej inwestycji. Łódzka firma Virako wkroczyła na teren dawnego Zespołu Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Monopol Wódczany” (znanego współczesnym jako Polmos) przy ulicy Kopcińskiego w roku 2013. Jeden z największych pofabrycznych zabytków miasta - trzeci co do wielkości kompleks po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, zbudowany w 1902 roku - był w fatalnym stanie. Właściciele Virako, spoglądając na ów obszar z odsprzedanego już dziś biurowca Forum 76, dostrzegli jednak w tej przestrzeni poezję, niezwykły klimat, potencjał tak charakterystycznych dla Łodzi budynków z czerwonej cegły i oczywiście interes. 3 czerwca 2014 roku ogłoszono nową nazwę miejsca - Monopolis. Ojcem chrzestnym został nieżyjący już Janusz Kaniewski, polski designer, który zaprojektował również logo Monopolis: nowoczesne, ale nawiązujące do historii, z liternictwem inspirowanym czcionką lat dwudziestych XX wieku. Autorem projektu architektonicznego jest polska pracownia Grupa5 Architekci, generalnym wykonawcą firma Budimex. Początkowo pofabryczny teren udostępniano na rozmaite wydarzenia kulturalne, między innymi koncerty i wystawy (w murach Monopolis gościli między innymi tacy wybitni artyści, jak Ryszard Horowitz, Chris Niedenthal czy Jan Komasa). 16 maja 2017 roku ogłoszono uroczyście rewitalizację fabryki pod cele kulturalne, rozrywkowe, usługowe i biurowe. Prace błyskawicznie ruszyły pełną parą.

And the winner is.... Monopolis, Lodz! Kompleks Monopolis docenioną wizytówką Łodzi

Jako pierwszy powstał trzykondygnacyjny biurowiec, na potrzeby którego zaadaptowano historyczny budynek. Dziś gmach jest w stu procentach wynajęty: zaczęło się od szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant, później wprowadziła się firma Digital New Agency, a następnym najemcą jest międzynarodowy koncern z siedzibą główną w Zurychu - ABB. W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów, wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: historycznym (M1) oraz trzech nowo budowanych (M2, M3 i M4).

W Monopolis znalazły swoje miejsce również wyjątkowe lokale gastronomiczne - funkcjonują już Trattoria Italiana, Arteria, Sendai Sushi, MonoCafe i Piekarnia Łódź, a do końca roku mają się otworzyć jeszcze co najmniej dwa (docelowo ma ich być dziesięć). Z powodzeniem działa też już Scena Monopolis, na której swoje przedstawienia prezentuje między innymi teatr Fundacji Kamila Maćkowiaka. Działają również plenerowa estrada ArtKombinatu, ARTgaleria Monopolis, muzeum fabryki wódek. A w planach są jeszcze basen rekreacyjny, siłownia i fitness, przedszkole i plac zabaw oraz świetlica środowiskowa dla dzieci, kolejne lokale usługowe. Zakończenie całej inwestycji przewidziano na 2023 rok. Do tego czasu Monopolis może zdobyć jeszcze parę nagród...

Koniec lata przyniósł Monopolis zresztą aż dwie. Kilka dni przed „Oskarem”, kompleks ogłoszono zwycięzcą w kategorii Architektura w polskim konkursie Prime Property Prize 2020. Organizatorzy poinformowali, że „nagroda jest przyznawana obiektom komercyjnym wnoszącym na rynek nowatorskie rozwiązania architektoniczne i projektowe, wyznaczające nowe trendy w tym zakresie, a także powstające z poszanowaniem otoczenia i tkanki miejskiej”. Jury MIPIM Awards swoje wyróżnienie dla Monopolis uzasadniło słowami: „Odważne połączenie architektury historycznej i high-tech tworzy świetną przestrzeń dla biznesu i sztuki, a nowoczesne i przyjazne przestrzenie są idealne do pracy i codziennych zajęć. Monopolis można uznać za miasto w mieście”. Warto podkreślić, że wcześniej tylko dwie polskie realizacje doczekały się MIPIM Awards: warszawski biurowiec Metropolitan w 2004 roku oraz Warsaw Spire w roku 2017. W tym roku oprócz Monopolis nagrodę dla najlepszego projektu miejskiego otrzymał gdański Granary Island. Trwa już rejestracja uczestników przyszłorocznej edycji targów. Organizatorzy zapowiadają, że odbędą się one między 16 a 19 marca, już w Cannes. Zatem? Kto następny?

Dariusz Pawłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.