Ameryka pokazuje nam miejsce w szyku. Komentarz Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Sławomir Sowa

Ameryka pokazuje nam miejsce w szyku. Komentarz Dziennika Łódzkiego

Sławomir Sowa

Amerykańskie ultimatum w sprawie ustawy o IPN i zamrożenie kontaktów z Polską na najwyższym szczeblu pokazuje, jakim błędem jest polityczne i wojskowe uzależnienie od jednego partnera.

Ameryka pokazuje nam miejsce w szyku. Komentarz Dziennika Łódzkiego

Przez ponad dwie dekady polska polityka zagraniczna opierała się z jednej strony o Unię Europejską i kraje Europy Zachodniej, z drugiej o Stany Zjednoczone. Dla Amerykanów byliśmy ważni także ze względu na przewidywalność i dobre notowania w Unii. Unia i jej najsilniejsi gracze, Niemcy i Francja, widzieli w nas także bliskich partnerów Amerykanów. Dziś mamy nadwerężone stosunki z jedną i drugą stroną Atlantyku. Jak to się wszystko skończy? Normalnie - wycofamy się z podkulonym ogonem, tyle że ktoś nazwie to spektakularnym atakiem husarii.

Sławomir Sowa

Jestem dziennikarzem w redakcji Dziennika Łódzkiego, zajmuję się m.in. problematyką wojskową, biznesem i polityką, ale lubię zanurkować w historię, zarówno tę lokalną, jak i powszechną, żeby poszukać punktów odniesienia i zdobyć dystans do tego, co dzieje się na bieżąco. Zainteresowania? Te zawodowe wyrastają z osobistych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.