Alarm smogowy trwa. Sprawdź, jakość powietrza. Pogoda dla woj. śląskiego 10.01.2017 [WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. ARC
Karol Swierkot

Alarm smogowy trwa. Sprawdź, jakość powietrza. Pogoda dla woj. śląskiego 10.01.2017 [WIDEO]

Karol Swierkot

Alarm smogowy trwa. Sprawdź, jakość powietrza. Mieliśmy kolejną mroźną noc (od -15°C do nawet -23°C). W ciągu dnia lekkie ocieplenie (-8, -10 st. C). Nad regionem dziś nadal będzie się utrzymywał potężny smog.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od -9°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 20 km/h. Niestety, takie warunki atmosferyczne nie poprawią jakości powietrza. Nad całym regionem nadal będzie utrzymywał się smog.

Jak informuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej mogą wystąpić przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 300 µg/m3.

CZYTAJ TAKŻE: Apel do premier Szydło. Polski Alarm Smogowy chce, by rząd zajął się smogiem

W północnej części województwa śląskiego jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

W Częstochowie i części południowej regionu jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Karol Swierkot

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.