Alarm smogowy 9.1.2017 Oddychamy trucizną WYNIKI Najgorzej w Katowicach, Gliwicach, Rybniku

Czytaj dalej
Anna Zielonka

Alarm smogowy 9.1.2017 Oddychamy trucizną WYNIKI Najgorzej w Katowicach, Gliwicach, Rybniku

Anna Zielonka

Rybnik europejską stolica smogu. W tym mieście w poniedziałek rano zanotowano 999 proc. normy. Prezydent Rybnika zdecydował o odwołaniu zajęć lekcyjnych w szkołach. W Katowicach prezydent Krupa apeluje do mieszkańców o korzystanie z komunikacji miejskiej i wstrzymanie prac budowlanych. Rybnik dzisiaj ma najgorszą jakość powietrza w Europie. Mieszkańcy południowej części woj. śląskiego oraz Częstochowy wciąż palą w piecach odpadami. Świadczy o tym fatalny stan powietrza. Dopuszczalne normy zostały kilkakrotnie przekroczone. W poniedziałek rano najgorsza jakość powietrza jest w Rybniku, Gliwicach, Katowicach, Żywcu, Tychach, Zabrzu i Wodzisławiu. Smog w powietrzu to trucizna. Oddychamy trucizną.

Alarm smogowy dla miast woj. śląskiego

Fatalna jakość powietrza jest faktem w poniedziałek, 9.1.2017 r. Normy dopuszczalne dla obecności pyłu zawieszonego zostały przekroczone kilkukrotnie.

Najgorzej jest w Rybniku. Tam o godz. 6 rano wskaźniki pokazywały 999 proc. normy. To najgorszy wynik w Europie.

Bardzo źle było także w Wodzisławiu 750 proc. normy, Zabrzu i Tychach oraz Katowicach, Gliwicach i Żywcu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy smog może zatruć jaja z ekologicznej hodowli? Wyniki najnowszych badań alarmują

AKTUALIZACJA 12:51:
W Katowicach takich działań dotąd nie podjęto, jedynie prezydent Marcin Krupa opublikował apel do mieszkańców, w którym m.in. sugeruje, aby przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
APEL PREZYDENTA KATOWIC WS. SMOGU

AKTUALIZACJA 12:20:
Z powodu smogu prezydent Rybnika podjął decyzję o odwołaniu lekcji we wszystkich szkołach w mieście. Zajęcia szkolne odwołane będą przez dwa dni.

SZCZEGÓŁY
LEKCJE W SZKOŁACH W RYBNIKU ODWOŁANE Z POWODU SMOGU

WIZUALIZACJE SZCZEGÓŁOWYCH DANYCH SMOGOWE Z MIAST W GALERII

PROGNOZA JAKOŚCI POWIETRZA

Według prognoz w poniedziałek jakość powietrza ma być złą i bardzo zła. Oddychamy trucizną. Ale przekroczenie dopuszczalnej normy nadal będzie nadal prawdopodobne w aglomeracji górnośląskiej, rybnicko-jastrzębskiej i w powiecie żywieckim. Jakość powietrza ma być dostateczna, zła lub bardzo zła. W każdym przypadku przebywanie na otwartym powietrzu należy skrócić do minimum.

W niedzielę w województwie śląskim smogu było tak dużo, że lepiej dla wszystkich było zostać w domu, a nawet nie otwierać okien, by zanieczyszczenia nie przedostały się do mieszkań. Jak informowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, jakość powietrza była zła, a w niektórych miejscach nawet bardzo zła, w prawie całym województwie śląskim (poza powiatem częstochowskim).

Maseczki antysmogowe: Nie warto na nich oszczędzać [JAK DZIAŁAJĄ, CENY, KTÓRE WYBRAĆ, GDZIE KUPIĆ]

Wszystko przez wysokie stężenie pyłu zawieszonego, które przekroczyło czterokrotnie poziom dopuszczalny. Istniało nawet niebezpieczeństwo stanu alarmowego (przekroczenie sześciokrotne).

- Stężenia pyłu zawieszonego PM10 na Stawikach w Sosnowcu przekraczały o prawie 400 proc. dopuszczalną normę - informowali wczoraj działacze Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, którzy od dawna tłumaczą mieszkańcom, jak ważne jest to, aby nie palić w piecach odpadami.

Podczas wystąpienia dużego zanieczyszczenia powietrza z domu nie powinny wychodzić przede wszystkim osoby cierpiące na przewlekłe choroby serca, układu oddechowego, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci. Pozostali mieszkańcy również nie powinni wychodzić z domu jeśli nie jest to niezbędne.

Co oznacza opis jakości powietrza?

Jakość powietrza jest dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

SMOG W RYBNIKU

Anna Zielonka

Komentarze

88
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Niby lato i powietrze jest lepszej jakości, ale ostatnio czytałem ciekawy wpis na blogu LoveAir o dwóch typach smogu. Pierwszy to siarkowy, który pojawia się głównie zimą i ten występuje najczęściej w Polsce. Gorącym latem pojawia się za to fotochemiczny, przede wszystkim w miejscach intensywnego ruchu drogowego. Jestem ciekaw, czy urzędnicy będą rozróżniać te dwa smogi i zaproponują odpowiednie działania do każdego.

Erwin z bytomio

Teraz się ekolodzy znaleźli he he smog był jest i będzie już go od 40 lat regularnie wdycham i tak ten tępy naród nic z tym niezrobi bo niema siana na to

alibaba

Kamerki internetowe pokazują że smog jest w całej Polsce.

berra

Tak wiele się mówi i pisze o smogu, To tu to tam. Skąd on się bierze skoro przemysł w ojczyźnianym kraju został rozwalony,czyli go nie ma a ten co powstał na jego miejsce to już nowoczesne i najnowsze technologie oczyszczania. a oczyszcza się wodę ,spaliny ścieki. To skąd te smogi nad polską? Czyżbyśmy aż tak pierdzieli intensywnie po produktach żywnościowych?

Władek.W

„Walka” ze smogiem i paleniem śmieci w Częstochowie polega na tym, aby ograniczyć wywóz śmieci w okresie opałowym o połowę w stosunku do okresu letniego (dzielnica Kiedrzyn). Wiadomo, że wiele gospodarstw domowych nie mogąc pomieścić śmieci w pojemniku opróżnianym raz w miesiącu spali je. Gdzie tu logika w decyzjach urzędników?

Klejnot Nilu

Dzieje się tak dlatego ponieważ polskie robactwo pali własnymi śmieciami w piecu, nawet mi was nie żal karaluchy.

dźony toxic

Warto sobie uświadomić, że głównymi przyczynami smogu sa spaliny samochodowe i fabryki, a palenie w piecach to tylko niemiły dodatek.

ewa

mieszkam w Rybniku,smog jest tragiczny nie da się oddychać ,podobno w mieście jest ekopatrol Straży Miejskiej do walki ze smogiem,zapraszam do dzielnicy Niedobczyce,wystarczy popatrzeć na dym z komina kto czym pali w piecu,nie ma zgody na trucie i zabijanie ludzi...

Antyrządowiec

XXI wiek i dalej mamy piece, dzięki którym jesteśmy powoli zatruwani.
Zburzcie piece i załóżcie ludziom centralne, wtedy nie będzie problemu !

Jan

Rekord padł nie w Rybniku a w Zabrzu. Norma PM10 była przekroczona o 2502%, 1251µg/m3 a dopuszczalna norma pyłu jest 50 µg/m3.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.