Anna Gronczewska

Aktorski klan rodziny Grabowskich podbija świat

Kasia Grabowska Fot. Archiwum Polska Press Kasia Grabowska
Anna Gronczewska

Kasia Grabowska gra główną rolę w serialu „Zakochani po uszy”, wcześniej mogliśmy ją oglądać w „M jak miłość”. Aktorka łódzkiego Teatru Powszechnego należy do artystycznej rodziny. Jej ojcem jest Andrzej Grabowski, znany nie tylko z roli Ferdka Kiepskiego.

Taką rodzinę jak Grabowscy trudno znaleźć. Pierwszy na studia aktorskie w krakowskiej szkole teatralnej wybrał się Mikołaj. Potem w jego ślady podążył młodszy o sześć lat Andrzej. Tylko najstarszy z braci Grabowskich - Wiktor - nie wybrał artystycznej drogi. Został górnikiem i geologiem.

Mikołaj Grabowski był przez wiele lat związany z Łodzią. Reżyserował wiele spektakli w Teatrze im. Jaracza, a w latach 1999-2002 był dyrektorem łódzkiego Teatru Nowego. Jego żoną jest łodzianka, znana aktorka Iwona Bielska.

- Chodziłam do fajnych szkół, miałam cudownych przyjaciół - mówiła nam w wywiadzie Iwona Bielska. - Niektóre z tych przyjaźni zachowały się do dziś. Studiowałam dwa lata polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Wszystko, co najpiękniejsze wiąże się z tamtym czasem. Sentymentalnie wspominam polonistkę z XXVIII LO przy ul. Mostowskiego, panią Irenę Klocer. Wspominam też naszą historyczkę, panią Zawieję, która uczyła nas prawdy historycznej, nie obawiając się niczego. Urodziłam się na ul. Radwańskiej, wtedy jeszcze Świerczewskiego, w mieszkaniu moich cudownych dziadków. Następnie mieszkaliśmy z rodzicami na Julianowie, a potem na ul. Łagiewnickiej. Mój dziadek Ludwik Bielski miał przed wojną kilka zakładów fotograficznych. Po wojnie został mu jeden, przy ul. Przybyszewskiego. Jego córka też prowadziła dosyć znany zakład fotograficzny przy ul. Zgierskiej.

Iwona Bielska była też siatkarką Łódzkiego Klubu Sportowego. Grała w II i I lidze, a przez moment w reprezentacji Polski.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Gronczewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.