Adam Bodnar. RPO, który chce dokończyć kadencję

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn/Polska Press
Witold Głowacki

Adam Bodnar. RPO, który chce dokończyć kadencję

Witold Głowacki

„Gazeta Wyborcza” wezwała Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, żeby stanął do wyborów prezydenckich jako kandydat ponadpartyjny. Bodnar uprzejmie odmówił, przypominając, że jego kadencja jako RPO kończy się dopiero we wrześniu

W amerykańskim serialu „Designated Survivor” produkowanym najpierw przez stację ABC, a następnie przez Netflixa Tom Kirkman, tytułowy bohater, jest początkowo sympatycznym i ideowym urbanistą odpowiadającym za kwestie budownictwa w gabinecie prezydenta USA - traktowanym niezbyt serio przez macherów rozgrywających waszyngtońską politykę. W dniu, w którym prezydent ma wygłosić doroczne orędzie o stanie państwa, nasz bohater dowiaduje się, że mowy wysłucha z bunkra, w ramach procedury bezpieczeństwa przypadła mu bowiem rola „wyznaczonego do przetrwania”. Rzecz w tym, że prezydent, wiceprezydent, wszyscy sekretarze, kongresmeni i senatorowie mają się zgromadzić na Kapitolu z okazji orędzia. Skoro tak, to „na wszelki wypadek” musi zostać wyznaczony ktoś, kto w razie zdarzeń nieprzewidzianych, a wielce katastroficznych miałby przejąć stery - oczywiście tylko teoretycznie. Kirkman trafia więc do bunkra, stamtąd zaś w telewizji ogląda najstraszliwszy zamach w historii Stanów Zjednoczonych - w którym giną wszyscy przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej od prezydenta po ostatniego z kongresmenów.

Nim Kirkman zdąży zrozumieć, co się właściwie stało - już składa prezydencką przysięgę. W tym momencie zaczyna się właściwa historia - o Stanach rządzonych przez człowieka spoza polityki, roztropnego i ideowego służącego społeczeństwu urzędnika, który w obliczu doniosłej chwili staje się mężem stanu i odbudowuje kraj po zamachu, stale pamiętając o swych powinnościach, gardząc partyjniactwem, nieodmiennie przedkładając interes wspólny nad osobiste korzyści i zawsze szukając salomonowego wyjścia z każdego kryzysu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Witold Głowacki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.