50 lat psa Reksia, popularnego bohatera telewizyjnej animacji z Bielska-Białej

Czytaj dalej
Fot. Studio Filmów Rysunkowych
DP, AIP

50 lat psa Reksia, popularnego bohatera telewizyjnej animacji z Bielska-Białej

DP, AIP

Reksio, jedna z najsłynniejszych postaci bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny! Z tej okazji rozgrywane od sześciu lat zawody narciarskie dla dzieci - Puchar Reksia - będą miały dwie edycje - w Bielsku-Białej i Białce Tatrzańskiej.

Reksia wymyślił Lechosław Marszałek, reżyser i scenarzysta filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. W 1967 roku pojawił się pierwszy odcinek kreskówki - „Reksio poliglota”. Trwał 10 minut i 22 sekundy. Reksio wtedy wyglądał całkiem inaczej - nosił m.in. obrożę, a grafika i scenografia nie były tak bogate, jak w kolejnych odcinkach produkowanych w latach 70. ubiegłego wieku. Reksio błyskawicznie zyskał sympatię dzieci. Bawił, rozśmieszał, uczył. Łącznie wyprodukowano 65 odcinków przygód Reksia. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako Sobaka Reks. Autorem ścieżki dźwiękowej i słynnego tematu przewodniego do odcinków serialu jest Zenon Kowalowski.

W 2009 roku w Bielsku-Białej stanął pierwszy w Polsce pomnik Reksia - ważący 120 kg i mierzący 90 cm wzrostu znajduje się przy fontannie na ul. 11 listopada i należy do jednej z ulubionych przez dzieci atrakcji Bielska-Białej.

W tworzeniu modelu pomnika uczestniczyła Helena Filek-Marszałek, wdowa po twórcy postaci Reksia, Lechosławie Marszałku. Ona też, jako spadkobierczyni, wyraziła zgodę na użycie wizerunku bohatera kreskówek tworzonych przez wiele lat w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.

- Skoro Koziołek Matołek może jeździć na nartach i jest Puchar Koziołka Matołka, na którym rzesze dzieci spotykają się na nartach, to wpadliśmy na pomysł, by i z Reksiem jeździły - tłumaczy genezę Pucharu Reksia Barbara Ilewicz, organizatorka tych zawodów, które z okazji 50. urodzin Reksia zostaną rozegrane nie tylko w Bielsku-Białej (5 lutego), ale i Białce Tatrzańskiej (19 marca). - Skontaktowaliśmy się z panią Heleną Filek-Marszałek, a pomysł bardzo się jej spodobał. Od początku uczestniczyła w pracach i chyba nie sądziła, jakie to będzie przedsięwzięcie.

Pierwszy Puchar Reksia został rozegrany sześć lat temu. Na stoku Białego Krzyża na Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku wystartowało 180 dzieci.

- Przy małej promocji i niewielkiej reklamie odzew był spory, więc stwierdziliśmy, że trzeba kontynuować zawody

- tłumaczy Ilewicz.

Przed rokiem w zawodach wzięło udział 300 dzieci. Tegoroczna, szósta edycja zbiegła się z 50. urodzinami Reksia, dlatego Puchar Reksia zostanie rozegrany w Bielsku-Białej na stoku Dębowca i Białce Tatrzańskiej na stoku Bania.

- Dzięki temu dwukrotnie więcej dzieci spotka się z Reksiem i będzie miało możliwość wzięcia udziału w zawodach narciarskich wpisanych do kalendarza sportowych FIS - przyznają organizatorzy.

Na obu stokach w dniu zawodów znajdą się biura zawodów, każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe nagrody, ciepłe napoje i słodycze. Zawody będą rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych od 3 do 7 lat i od 8 do 12 lat. Zarówno w Bielsku-Białej, jak i Białce Tatrzańskiej obowiązują limity 400 zawodników. Niespodzianką będą tzw. before party. W Bielsku-Białej 4 lutego, dzień przed zawodami, na lodowisku BBOSiR w parku Słowackiego dzieci za symboliczną złotówkę (a startujący w zawodach za darmo) będą mogły ścigać się na lodzie z Reksiem.

W Białce Tatrzańskiej before party zaplanowano na 18 marca - wśród atrakcji instruktaż z narciarstwa zjazdowego z Jakubem Ilewiczem, mistrzem Polski narciarstwie alpejskim oraz spotkanie autorskie z Heleną Filek-Marszałek, czytanie bajek i oglądanie kreskówek z Reksiem.

- Dzieci są zachwycone Reksiem, znają tę postać i oglądają bajki. Telewizja ABC emituje kreskówki z Reksiem. Maskotka Reksia jest obecna na stoku, Reksio zjeżdża na nartach. Małe dzieci reagują bardzo spontanicznie na widok Reksia. Dorośli również - uśmiecha się Barbara Ilewicz.

Zgłoszenia na www.pucharreksia.pl. Wpisowe 50 zł.

Być może w obchody jubileuszu włączy się też sama Bielsko-Biała. Bo okazja do promocji miasta jest znakomita.

- Wiem, że Reksio ma 50 lat. Współpracujemy przy organizacji Pucharu Reksia i planujemy spotkanie ze Studiem Filmów Rysunkowych. Na ten moment jeszcze nic nie mogę powiedzieć - mówi Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta bielskiego Urzędu Miejskiego.

DP, AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.