50 lat psa Reksia, popularnego bohatera telewizyjnej animacji z Bielska-Białej

Czytaj dalej
Fot. Studio Filmów Rysunkowych
DP, AIP

50 lat psa Reksia, popularnego bohatera telewizyjnej animacji z Bielska-Białej

DP, AIP

Reksio, jedna z najsłynniejszych postaci bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny! Z tej okazji rozgrywane od sześciu lat zawody narciarskie dla dzieci - Puchar Reksia - będą miały dwie edycje - w Bielsku-Białej i Białce Tatrzańskiej.

Reksia wymyślił Lechosław Marszałek, reżyser i scenarzysta filmów animowanych bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. W 1967 roku pojawił się pierwszy odcinek kreskówki - „Reksio poliglota”. Trwał 10 minut i 22 sekundy. Reksio wtedy wyglądał całkiem inaczej - nosił m.in. obrożę, a grafika i scenografia nie były tak bogate, jak w kolejnych odcinkach produkowanych w latach 70. ubiegłego wieku. Reksio błyskawicznie zyskał sympatię dzieci. Bawił, rozśmieszał, uczył. Łącznie wyprodukowano 65 odcinków przygód Reksia. Serial był też emitowany w ZSRR. W Rosji Reksio jest znany jako Sobaka Reks. Autorem ścieżki dźwiękowej i słynnego tematu przewodniego do odcinków serialu jest Zenon Kowalowski.

W 2009 roku w Bielsku-Białej stanął pierwszy w Polsce pomnik Reksia - ważący 120 kg i mierzący 90 cm wzrostu znajduje się przy fontannie na ul. 11 listopada i należy do jednej z ulubionych przez dzieci atrakcji Bielska-Białej.

W tworzeniu modelu pomnika uczestniczyła Helena Filek-Marszałek, wdowa po twórcy postaci Reksia, Lechosławie Marszałku. Ona też, jako spadkobierczyni, wyraziła zgodę na użycie wizerunku bohatera kreskówek tworzonych przez wiele lat w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych.

- Skoro Koziołek Matołek może jeździć na nartach i jest Puchar Koziołka Matołka, na którym rzesze dzieci spotykają się na nartach, to wpadliśmy na pomysł, by i z Reksiem jeździły - tłumaczy genezę Pucharu Reksia Barbara Ilewicz, organizatorka tych zawodów, które z okazji 50. urodzin Reksia zostaną rozegrane nie tylko w Bielsku-Białej (5 lutego), ale i Białce Tatrzańskiej (19 marca). - Skontaktowaliśmy się z panią Heleną Filek-Marszałek, a pomysł bardzo się jej spodobał. Od początku uczestniczyła w pracach i chyba nie sądziła, jakie to będzie przedsięwzięcie.

Pierwszy Puchar Reksia został rozegrany sześć lat temu. Na stoku Białego Krzyża na Przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku wystartowało 180 dzieci.

- Przy małej promocji i niewielkiej reklamie odzew był spory, więc stwierdziliśmy, że trzeba kontynuować zawody

- tłumaczy Ilewicz.

Przed rokiem w zawodach wzięło udział 300 dzieci. Tegoroczna, szósta edycja zbiegła się z 50. urodzinami Reksia, dlatego Puchar Reksia zostanie rozegrany w Bielsku-Białej na stoku Dębowca i Białce Tatrzańskiej na stoku Bania.

- Dzięki temu dwukrotnie więcej dzieci spotka się z Reksiem i będzie miało możliwość wzięcia udziału w zawodach narciarskich wpisanych do kalendarza sportowych FIS - przyznają organizatorzy.

Na obu stokach w dniu zawodów znajdą się biura zawodów, każdy z uczestników otrzyma pamiątkowe nagrody, ciepłe napoje i słodycze. Zawody będą rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych od 3 do 7 lat i od 8 do 12 lat. Zarówno w Bielsku-Białej, jak i Białce Tatrzańskiej obowiązują limity 400 zawodników. Niespodzianką będą tzw. before party. W Bielsku-Białej 4 lutego, dzień przed zawodami, na lodowisku BBOSiR w parku Słowackiego dzieci za symboliczną złotówkę (a startujący w zawodach za darmo) będą mogły ścigać się na lodzie z Reksiem.

W Białce Tatrzańskiej before party zaplanowano na 18 marca - wśród atrakcji instruktaż z narciarstwa zjazdowego z Jakubem Ilewiczem, mistrzem Polski narciarstwie alpejskim oraz spotkanie autorskie z Heleną Filek-Marszałek, czytanie bajek i oglądanie kreskówek z Reksiem.

- Dzieci są zachwycone Reksiem, znają tę postać i oglądają bajki. Telewizja ABC emituje kreskówki z Reksiem. Maskotka Reksia jest obecna na stoku, Reksio zjeżdża na nartach. Małe dzieci reagują bardzo spontanicznie na widok Reksia. Dorośli również - uśmiecha się Barbara Ilewicz.

Zgłoszenia na www.pucharreksia.pl. Wpisowe 50 zł.

Być może w obchody jubileuszu włączy się też sama Bielsko-Biała. Bo okazja do promocji miasta jest znakomita.

- Wiem, że Reksio ma 50 lat. Współpracujemy przy organizacji Pucharu Reksia i planujemy spotkanie ze Studiem Filmów Rysunkowych. Na ten moment jeszcze nic nie mogę powiedzieć - mówi Anna Zgierska, naczelnik Wydziału Promocji Miasta bielskiego Urzędu Miejskiego.

DP, AIP

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.