Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

50 lat po śmierci Kinga. Jego walka o równość w USA jest wciąż żywa

Czytaj dalej
Fot. EAST NEWS
Andrzej Dworak

50 lat po śmierci Kinga. Jego walka o równość w USA jest wciąż żywa

Andrzej Dworak

Był nadzieją czarnoskórych Amerykanów, którzy poznali „smak” dyskryminacji rasowej. Nazywano go czarnoskórym Gandhim. Nie stosował przemocy, a mimo to dosięgły go kule białego rasisty.

Był wieczór 4 kwietnia 1968 roku, kiedy przywódca ruchu zwalczającego rasizm w USA Martin Luther King wyszedł na balkon Lorraine Motel w Memphis w stanie Tennessee, żeby porozmawiać ze swoimi współpracownikami. Nagle rozległ się pojedynczy wystrzał i King upadł, krwawiąc z rany w szyję. Rana okazała się śmiertelna. Niedaleko miejsca zbrodni znaleziono karabin Remington Gamemaster 760 z odciskami palców znanego białego rasisty Jamesa Earla Raya.

Kula zamachowcy zakończyła życie 39-letniego pastora, bojownika o równouprawnienie rasowe, znakomitego mówcy, człowieka skupiającego nadzieje milionów czarnoskórych Amerykanów na poprawę ich losu, czarnoskórego Gandhiego, który otrzymał w 1964 Pokojową Nagrodę Nobla. Jego najważniejszą zasadą - tak jak wielkiego poprzednika - było nie stosowanie przemocy.

Jednak po zamordowaniu Kinga w ponad 100 miastach USA wybuchły zamieszki, płonęły murzyńskie getta, plądrowano sklepy, a wściekli czarnoskórzy buntownicy powtarzali: „Burn, Baby, Burn“ jakby chcieli wszystko puścić z dymem. W Waszyngtonie młodociane grupy buntowników dotarły w pobliże Białego Domu zagrzewani przez radykalnych przywódców czarnoskórych, którzy ostro krytykowali Kinga za jego sprzeciw wobec przemocy. „Musimy pomścić mord na Kingu” - wykrzykiwał szef organizacji Black Power Stokley Carmichael. - „Nie będziemy szukać zemsty w sądach, lecz na ulicach” - podkreślał. Podczas zamieszek zginęło 40 osób. Tego pastor King na pewno by nie chciał.

Jego strategia „łagodnego oporu”, pokojowego bojkotu, strajków i demonstracji odnosiła bowiem sukcesy. Wszystko zaczęło się w 1955 w Montgomery, kiedy aresztowano czarnoskórą szwaczkę Rosę Parks, która odmówiła ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie. King, świeżo upieczony pastor baptystów, uruchomił akcję o nazwie „Montgomery Bus Boycott“ i po raz pierwszy protest czarnoskórej mniejszości został zauważony w całych Stanach oraz na świecie. Akcja trwała rok i zakończyła się sukcesem - segregacja rasowa w autobusach została zniesiona. To było pierwsze zwycięstwo Kinga.

Kaznodzieja z Atlanty
Kiedy Martin - a właściwie Michael, Martinem Lutherem został bowiem na życzenie ojca, który odczuwał duchową bliskość z Marcinem Lutrem i zmienił imię swoje i syna - miał 14 lat, pojechał z rodzinnej Atlanty do Dublina w Georgii, by wziąć udział w konkursie dla młodocianych kaznodziejów. Konkurs wygrał, a potem doskonalił kunszt przemawiania najpierw do wiernych, później także do przeciwników podziałów rasowych. Syn nauczycielki i pastora stał się wkrótce znany w USA, a jego potęga wymowy wspierała bój o równouprawnienie w całym kraju.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dzienniklodzki.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.