31 mln zł otrzyma województwo łódzkie w 2019 r. na budowę lokalnych dróg z nowego rządowego programu

Czytaj dalej
Marcin Darda

31 mln zł otrzyma województwo łódzkie w 2019 r. na budowę lokalnych dróg z nowego rządowego programu

Marcin Darda

Nowy rządowy program dofinansowań budowy dróg lokalnych: wnioski gminy, miasta i powiaty mogą składać do połowy kwietnia - ogłosił wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Nowy program jest czymś zupełnie innym, niż znany dotąd Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych. W NPPDL każdy z samorządów, który chciał skorzystać z rządowego dofinansowania, musiał zagwarantować 50 proc. wkład własny.

W nowym programie o dofinansowanie mogą aplikować gminy, które dysponują jedynie 20 proc. kosztów planowanej inwestycji drogowej – zapowiedział w czwartek wojewoda łódzki Zbigniew Rau. - To przełom, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową dla niezamożnych samorządów, których w województwie mamy około 15 procent.

Najwyższy pułap wsparcia z dotacji budżetu państwa na jedno zadanie infrastrukturalne nie może jednak przekroczyć 5 mln zł. Gminy będą miały możliwość uzyskania dofinansowania jednej inwestycji, a powiaty i miasta na prawach powiatu, dwóch. Łącznie do województwa łódzkiego trafi około 31 mln zł.

Tym samym rząd dofinansuje każde z zadań w skali 60-80 proc., a zdecydują o tym wskaźniki dochodu na jednego mieszkańca w danym samorządzie. Według wojewody rządowe dotacje mają przede wszystkim wyrównać zaszłości w nierównym rozwoju gmin i powiatów. Wojewoda Zbigniew Rau dodał też, że nowy program ma służyć lokalnym społecznościom i ułatwić skomunikowanie gmin z większymi ośrodkami gospodarczymi, ale istotna jest także poprawa bezpieczeństwa. Zatem w procesie oceny wniosków promowane będą propozycje chroniące uczestników ruchu drogowego, jak choćby te z bezkolizyjnymi skrzyżowaniami czy ciągami pieszo - rowerowymi. Wnioski przyjmowane będą do 15 kwietnia, ich ocena potrwa do końca maja.

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.