30. ROCZNICA ODRODZENIA SAMORZĄDU: Ekipa straconych szans. Co Łódź straciła, zyska wkrótce Toruń

Czytaj dalej
Włodzimierz Tomaszewski

30. ROCZNICA ODRODZENIA SAMORZĄDU: Ekipa straconych szans. Co Łódź straciła, zyska wkrótce Toruń

Włodzimierz Tomaszewski

Dworzec Fabryczny i Nowe Centrum Łodzi są dziś betonowo-puste. Gdy już powstanie tunel pod Łodzią, to ludzie przejadą dalej, bo betony mogą oglądać wszędzie. Pozbawiając Łodzi światowej atrakcyjności - hamuje się jej rozwój i wzrost gospodarczy.

Minister kultury Piotr Gliński proponował Łodzi zaangażowanie budżetu Państwa w realizację Centrum Festiwalowego według projektu sławy architektonicznej Franka Gehry’ego. Pani prezydent Hanna Zdanowska nie chciała skorzystać z tych pieniędzy. Bierze więc je Toruń, gdzie właśnie rozstrzygnięto konkurs na takie Centrum.

W Łodzi brak takich atrakcji powoduje, że Dworzec Fabryczny i Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) są dziś betonowo-puste. Gdy powstanie tunel pod Łodzią, którego powstaniu prezydent Zdanowska tylko szkodziła, to ludzie przejadą dalej, bo betony mogą oglądać wszędzie. Pozbawiając Łodzi światowej atrakcyjności - hamuje się jej rozwój i wzrost gospodarczy (miejsca pracy, wpływy z podatków). Do tego wyprzedaje się za pół ceny działki w NCŁ. Działkę, gdzie miało być Centrum Gehry’ego, wyceniono na 16 mln zł, a sprzedano deweloperowi za 8 mln zł. Budowie dworca przeszkadzano, szkodzono budowie EC1, co skutkuje dziesiątkami milionów złotych odszkodowań z kasy miejskiej.

Robi się dodatkowo prezenty deweloperom, którzy nie partycypują w budowie infrastruktury podziemnej (dróg, parkingów). I oczywiście oszukuje się łodzian wierutnymi bzdurami, że to miał David Lynch przejąć, że to źle poprzednicy zaprojektowali.

Ekipa pani prezydent może tylko psuć i marnotrawić pieniądze - a nawet z nich z gestem rezygnować. W ten sposób Łódź straciła ok. miliarda zł ! Tego się łodzianie nie dowiedzą z gazetki prezydent Zdanowskiej wydawanej za nasze pieniądze. Jednak dopilnuję, by się dowiedzieli o tych kolosalnych stratach i rozliczyli. Ważniejsze jest jednak to, co się da uratować atrakcyjnego dla Łodzi. Tu nie będę ustawał w zabiegach o naszą przyszłość. Mamy przecież w zasięgu ręki potencjał z najwyższej półki.

Por. Film Tumult nad Łodzią, uhonorowany Nagrodą Główną Wolności Słowa SDP 2013.

Film Łódź z lepszą wieżą Eiffla

Girl in a jacketGirl in a jacketGirl in a jacket

Włodzimierz Tomaszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.