100 nowych miejsc pracy? To możliwe

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

100 nowych miejsc pracy? To możliwe

Łukasz Koleśnik

Pusta przez kilka lat hala w Gubinie końcu zostanie zagospodarowana. Przy ul. Przemysłowej powstanie należąca do IKEI fabryka szuflad.

Ostatnio z miasta nad Nysą Łużycką docierają same dobre wiadomości. W ostatnich miesiącach pojawiła się firma TVG, która zakupiła sześć hektarów terenu. Powstanie tam fabryka, w której będą wytwarzane elementy do wentylacji. Pracę będzie mogło tam znaleźć nawet 300 osób. Mało tego, do budżetu wpłynęło ok. 700 tys. złotych za sprzedaż gruntu.

To jednak nie wszystko. Teraz pojawił się kolejny inwestor i gwarantuje 100 dodatkowych miejsc pracy. Gdzie powstanie nowa fabryka? W miejscu gdzie już istnieje hala, w Słubicko-Kostrzyńskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Przemysłowej. Wspomniany budynek od długiego czasu stał pusty. Ponad pięć lat temu wybudowało ją przedsiębiorstwo z Luksemburga. Miały tam być produkowane odżywki sportowe, jednak właściciel nagle zmarł i wszystko stanęło w martwym punkcie.

W końcu pojawiła się firma Formaplan, która zajmuje się produkcją szuflad dla szwedzkiego koncernu IKEA. Jak się okazuje, jej szefowie już od dawna szukali miejsca na nową fabrykę. - Zanim dotarli do Gubina, widzieli już dwanaście lokalizacji. Spodobało im się u nas, ponieważ mieliśmy gotową do eksploatacji halę. Poza tym Gubin to świetnie położone miejsce dla inwestorów - przyznaje z uśmiechem burmistrz Bartłomiej Bartczak. Dzięki temu, że hala dosłownie czeka, żeby z niej skorzystać, produkcja będzie mogła ruszyć już w pierwszym kwartale 2016 r.

B. Bartczak: Niemieccy właściciele są obecnie na dużych targach w Kolonii, a później jadą do Szwecji, gdzie przedstawią swój projekt IKEI.

Gubiński włodarz jest niezwykle zadowolony. W krótkim czasie udało się ściągnąć do miasta dwóch inwestorów i tym samym utworzyć dodatkowe miejsca pracy. - Oczywiście, że się cieszę. Takich działań oczekiwali mieszkańcy. Zresztą obiecywałem inwestorów przed ostatnimi wyborami i po prostu się z tego wywiązuję - przyznaje Bartczak. Czy Gubin zawdzięcza sukces promocji gospodarczej, którą realizował wraz z Krosnem Odrz., Kargową i Skwierzyną? - Na pewno częściowo tak. Dzięki temu usłyszało o nas wielu przedsiębiorców - mówi Bartczak.

Hala, która stała pusta przez długi czas została kupiona przez firmę Formaplan. Będzie ona produkowała szuflady dla koncernu IKEA.
Łukasz Koleśnik Hala, która stała pusta przez długi czas została kupiona przez firmę Formaplan. Będzie ona produkowała szuflady dla koncernu IKEA.

20 stycznia, o godz. 11.00, w urzędzie miejskim odbędzie się uroczystość przekazania zezwolenia strefowego na prowadzenie działalności w gubińskiej podstrefie. Firma Formaplan zakupiła nie tylko istniejącą halę przy ul. Przemysłowej, ale również przyległe tereny. Niewykluczone, że nowy inwestor będzie planował rozbudowę. Właściciel przedsiębiorstwa przedstawi szczegóły planowanej działalności na konferencji prasowej w magistracie.

Co na to mieszkańcy? Niektórzy tonują entuzjazm. - Wcześniej miała być w tej hali produkcja odżywek, też zapowiadano nowe miejsca pracy. W przeszłości również mówiło się o innych inwestorach. Ostatecznie wiele informacji się nie sprawdzało. Dopiero więc jak ruszy produkcja i kogoś faktycznie zatrudnią, to przyklasnę i pogratuluję - oświadcza Waldemar Krzywiński.

Są jednak tacy, którzy po prostu nie kryją zadowolenia. - Wieści o nowych firmach napawają optymizmem. Przez długi czas w mieście niewiele się działo pod względem gospodarczym. Teraz nawet nie powinno być wymówki, że nie ma gdzie pracować - uważa Szymon Grzelczyk.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.